Okulary do jazdy samochodem – pewność w podróży

Jazda samochodem to wyzwanie dla naszych oczu – przede wszystkim wtedy, gdy deszcz, mgła lub ciemność ograniczają nasze widzenie. Dlatego też przy niemiarowości wzroku ważne jest noszenie odpowiednich okularów do jazdy samochodem. Dzięki nim możemy szybciej reagować, szczególnie w niebezpiecznych sytuacjach. Z naszego poradnika dowiesz się, kiedy okulary do jazdy samochodem są konieczne lub wymagane przepisami prawa, a także na co zwracać uwagę przy ich zakupie.


Kiedy okulary do jazdy samochodem są niezbędne?

Jeśli masz krótkowzroczność i na co dzień nosisz okulary, będą Ci one potrzebne również podczas jazdy samochodem. Jednak być może dotychczas okulary nie były Ci potrzebne i zastanawiasz się, czy Twój wzrok się nie pogarsza i czy jazda samochodem bez okularów nadal jest dobrym pomysłem. W takim wypadku warto zwrócić uwagę na następujące oznaki pogorszenia wzroku:

  • Masz częste bóle głowy.

  • Twoje oczy są suche, łzawią i łatwo się męczą.

  • Znaki drogowe, inne samochody itd. zauważasz później niż do tej pory.

  • Nie jesteś w stanie precyzyjnie ocenić odległości dzielącej Cię od innych pojazdów lub obiektów na drodze.

  • Dłuższa jazda wydaje Ci się bardziej męcząca niż dotychczas.

  • Coraz trudniej jest Ci prowadzić samochód po zmierzchu oraz nocą.

Jeżeli zauważasz u siebie jeden lub kilka z wymienionych symptomów, udaj się do okulisty lub optyka na badanie wzroku. Dalsza jazda samochodem bez okularów mogłaby być bowiem niebezpieczna nie tylko dla Ciebie, ale również dla innych.

Badanie wzroku a prawo jazdy: kiedy okulary do jazdy samochodem są wymagane przez prawo?

Badania dowodzą, że w przypadku osób, które pomimo swojego słabego wzroku prowadzą samochód bez okularów lub soczewek, ryzyko wypadku jest większe. Dlatego też przy ubieganiu się o prawo jazdy należy przedłożyć wynik badania wzroku. Przepisy mówią o tym, że okulary do jazdy samochodem są konieczne wówczas, gdy zdolność widzenia, a zatem ostrość wzroku jest niższa niż 0,7 (wartość tę wyraża się zwykle procentowo, jest to więc 70% ostrości wzroku).

Obowiązek noszenia okularów zaznaczany jest na dokumencie uprawniającym do jazdy. Oznaczenie 01.01 odnosi się przy tym do okularów, zaś 01.02 do soczewek kontaktowych. Podczas kontroli drogowej policja może sprawdzić, czy kierowca ma na sobie wymagane do prowadzenia pojazdu okulary lub soczewki.

Osoby, które mają słabszy wzrok, powinny zatem koniecznie zaopatrzyć się w okulary do jazdy samochodem. Zapasowa para okularów w schowku będzie dodatkowym zabezpieczeniem. Nawet jeżeli badanie wzroku masz już za sobą, warto kontrolować swój wzrok mniej więcej raz na dwa lata. W przypadku osób powyżej 65 roku życia zaleca się rokroczne wykonywanie badania.