Ochrona przed oślepianiem: Fielmann. Odpowiedni stopień zabarwienia – zawsze z filtrem UV!
Tam, gdzie jest dużo światła, pada też cień. Dla zdrowych oczu to wzajemne oddziaływanie jasności i ciemności nie stanowi problemu. By chronić nasze oko źrenica stała się mistrzem szybkiego dostosowywania się.
Jeśli jest jasno, źrenice zmniejszają się aż do małego punktu w zależności od intensywności światła. W ciemności natomiast rozszerzają się, aby możliwie efektywnie złapać tę odrobinę światła.
Ale uwaga! Sam fakt, że szkło okularowe jest ciemne, nie chroni jeszcze przed promieniami UV!
Wybór odpowiedniej kategorii filtra do okularów przeciwsłonecznych
Uwaga: Barwione szkła nie chronią automatycznie przed niebezpiecznym promieniowaniem słonecznym UV! Przy zakupie okularów przeciwsłonecznych zawsze należy zwrócić uwagę na gwarancję ochrony przed promieniowaniem UV!
Nie warto ryzykować!
Kupując okulary przeciwsłoneczne w salonie Fielmann, zawsze można mieć pewność: wszystkie oferowane przez nas okulary noszą znak CE, są więc zgodne z normą DIN EN ISO 12312-1 i rozporządzeniem ŚOI (EU) 2016/425. We własnym laboratorium kontrolujemy właściwości transmisyjne, przydatność w ruchu drogowym oraz ochronę przed promieniowaniem UV.
Od jasnego do ciemnego – wybór odpowiedniego stopnia zabarwienia!
W celu ochrony osób noszących okulary przed szkodliwymi promieniami słonecznymi UV, producent wykorzystuje specjalne, pochłaniające UV materiały lub nanosi na szkło powłokę z filtrem UV. Nie tylko okulary przeciwsłoneczne, także szkła korekcyjne można pokryć tą niewidoczną dla nas warstwą ochronną. Promieniowanie UV jest dla Ciebie niewidzialne!
Zabarwienie szkieł redukuje światło widzialne, które „jasno” pada na oczy. Tak jak zróżnicowane są warunki oświetlenia – od półmrocznego światła zimowego poranka po oślepiające promienie słoneczne w południowych godzinach w środku lata – tak samo istnieją przeznaczone do różnych warunków zróżnicowane stopnie zabarwienia okularów przeciwsłonecznych. Nie ma okularów przeciwsłonecznych idealnych do wszystkich warunków oświetlenia.
Odpowiednie okulary przeciwsłoneczne dla Państwa: Fielmann
Stopień zabarwienia szkieł – optycy mówią o kategoriach filtrów – powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb. Kategoria 0 ma bardzo małe zabarwienie. Prawie nie chroni przed światłem i oślepianiem. Dopiero zaczynając od kategorii 1 specjalista określa szkła jako ochronne szkła przeciwsłoneczne. Kategoria 1 jest odpowiednia jednakże tylko wtedy, kiedy niebo jest pokryte chmurami oraz w zachmurzone dni.
Do warunków oświetlenia w naszej szerokości geograficznej zaleca się kategorię 2 filtrów, zapewniającą ochronę przed światłem w przedziale między 57 i 82 procent; jest ona idealna na lato w naszym kraju. Kategoria 3 przeznaczona jest na urlop spędzany na plażach w krajach południowych.
Nosząc okulary z 4 kategorią filtra masz dosyć słabą orientację w otoczeniu. Szkła kategorii 4 przepuszczają maksymalnie tylko osiem procent światła. Ten bardzo wysoki stopień zabarwienia przewidziany jest przede wszystkim w przypadku oślepiającego nasłonecznienia połyskujących powierzchni – jak np. oceanu lub lodowca w wysokich partiach gór – z silnymi odbiciami światła od lodu i śniegu. W tych okularach nie wolno w żadnym razie prowadzić samochodu! Ciemny filtr kategorii 4 prawie nie przepuszcza światła.
Ponadto: w każdym naszym salonie znajdziesz szeroki wybór sportowych okularów przeciwsłonecznych, które nadają się do jazdy na nartach. Nasi optycy kompetentnie doradzą Ci w wyborze.
Dwie pary okularów w jednym!
Posiadając okulary fotochromowe dysponujesz w większości przypadków optymalną ochroną: dopasowują się one automatycznie do panujących warunków oświetlenia, chronią przed szkodliwymi promieniami UV i są dostępne z własną korekcją.
Okularowe szkła przeciwsłoneczne: Fielmann
Przepuszczalność światła – tak zwany stopień transmisji szkieł – zależna jest również od odbijania się światła od powierzchni szkieł. Dlatego zaleca się pokrycie szkieł przeciwsłonecznych powłoką antyrefleksyjną. Zapraszamy do odwiedzenia salonu Fielmann, nasi optycy chętnie udzielą Ci informacji na temat powłoki antyrefleksyjnej i innych uszlachetnień powierzchni szkieł.
Generalnie obowiązuje więc zasada: im jaśniejsze jest otoczenie, tym wyższą kategorię filtra należy wybrać. Jednakże nie najciemniejszy kolor szkieł, lecz okulary przeciwsłoneczne wyposażone w szkła wysokiej jakości, odpowiedni stopień zabarwienia, filtr UV i ochronę przed oślepianiem, latem zapewnią Ci bezpieczeństwo. Nieodpowiednia ochrona przed promieniowaniem UV jest szkodliwa dla oczu. Nasi optycy doradzą Ci w wyborze właściwych szkieł.
Korekcyjne okulary przeciwsłoneczne
Okulary jednoogniskowe, progresywne czy do czytania – prawie wszystkie wady wzroku można skorygować również za pomocą okularów przeciwsłonecznych.
Na drodze oczy szeroko otwarte!
W przypadku szkieł okularowych rozróżnia się szkła odpowiednie i nieodpowiednie do użytku w ruchu drogowym. Każdy, kto często podczas jazdy samochodem ma założone okulary, powinien się upewnić, że szkła są dopuszczone do użytku w ruchu drogowym. Jeżeli zakłócają one rozróżnianie barw, nie można prawidłowo rozpoznać sygnalizacji świetlnej lub świateł hamowania. Kolory oddają najlepiej szkła brązowe, szare i zielone.
Okulary przeciwsłoneczne: Fielmann
Decydując się na okulary przeciwsłoneczne możesz wybierać spośród różnych materiałów na oprawki, np. metalu, tytanu, acetatu, tworzyw sztucznych i innych. W naszych salonach dobierzesz odpowiednie okulary przeciwsłoneczne do kształtu swojej twarzy: modele klasyczne takie jak okulary pilotki, wyraziste okulary w stylu retro, nerdy czy o sportowym designie – Fielmann oferuje bogaty wybór! Chcesz podkreślić kontrasty i świadomie przerwać symetrię konturu twarzy? Dozwolone jest wszystko to, co Ci się podoba! W salonie Fielmann nasi optycy chętnie Ci doradzą.