Pamiętajmy o ochronie przed szkodliwymi promieniami UV!

Centralna gwiazda naszego układu planetarnego w przeszłości uznawana za boga nosiła wiele imion: w starożytnym Egipcie słońce nazywano „Ra”, Grecy i Rzymianie czcili tę żarzącą się na firmamencie kulę jako „Heliosa” i „Sola”. Jest źródłem energii dla naszej planety. Całe życie na Ziemi uzależnione jest od dających ciepło promieni słonecznych.

Jednak słońce ma również swoje „ciemne” strony: zbliżając się do niego na zbyt małą odległość, można spłonąć. Jego ultrafioletowe promienie – tak zwane promieniowanie UV – są rakotwórcze. Promienie UV mogą powodować dziedziczne wady genetyczne. Kto zbyt długo „smaży” się na słońcu, w podeszłym wieku wygląda jak wysuszona śliwka. Skóra staje się mało elastyczna i pomarszczona. Uszkodzenie tkanki łącznej, wysuszenie i plamy pigmentacyjne powodują, że wielbiciele słońca wcześniej wyglądają staro.

Ale nie tylko skóra, również oczy są narażone! Niechronione przed słońcem pieką i bolą, łzawią lub stają się bardzo suche. Wskutek długiego i intensywnego działania promieniowania może dojść do zapalenia spojówki i rogówki. W najgorszym przypadku dochodzi do trwałego uszkodzenia oka: komórki siatkówki zostają zniszczone, soczewka oka ulega zmętnieniu: zaćma – wzrasta ryzyko zachorowania na raka oka. Chrońcie Państwo swoje oczy nosząc okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV!

Ochrona przed promieniowaniem UV

O ile promieniowanie UVC prawie całkowicie ulega absorpcji w atmosferze ziemskiej, szkodliwe promieniowanie UVA i UVB dociera do ludzkiego oka. Okularowe szkła przeciwsłoneczne redukują widoczne światło, dzięki nim patrzenie przy słonecznym świetle staje się bardziej przyjemne. W przypadku okularów przeciwsłonecznych koniecznie należy zwrócić uwagę na gwarancję ochrony przed promieniowaniem UV. Wszystkie okulary przeciwsłoneczne oferowane w salonach Fielmann posiadają filtr UV: dzięki temu szkodliwe promieniowanie UVA i UVB nie może przedostać się do oczu.

Promieniowanie UV bez okularowych szkieł przeciwsłonecznych

O ile promieniowanie UVC prawie całkowicie ulega absorpcji w atmosferze ziemskiej, szkodliwe promieniowanie UVA i UVB dociera do ludzkiego oka.