Soczewki kontaktowe w przypadku astygmatyzmu: wszystko, co musisz wiedzieć

Stosowanie soczewek kontaktowych przy krótko- lub dalekowzroczności już od wielu lat sprawdza się jako alternatywa dla okularów. Ale jak sytuacja wygląda w przypadku astygmatyków? Również osoby z astygmatyzmem nie muszą rezygnować z noszenia soczewek: tzw. soczewki toryczne zostały zaprojektowane specjalnie po to, aby korygować zniekształcenie rogówki. Z niniejszego poradnika dowiesz się, jakie soczewki można nosić przy astygmatyzmie, na czym dokładnie polega ich działanie i na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze i zakładaniu.

Co jest lepsze dla astygmatyków: okulary czy soczewki kontaktowe?

Dawniej osoby z astygmatyzmem odruchowo decydowały się jedynie na okulary. Dzisiaj można wybrać, czy chce się nosić okulary, czy też soczewki kontaktowe. Zdarza się również tak, że przy głębokim astygmatyzmie soczewki kontaktowe zapewniają lepszą korekcję niż okulary, ponieważ znajdują się bezpośrednio na odkształconej rogówce. W wielu przypadkach wybór okularów lub soczewek kontaktowych przez osoby z astygmatyzmem jest uzależniony od ich osobistych preferencji. Często zalecane są obie opcje.

Co prawda w zależności od producenta i typu produktu, wiele soczewek kontaktowych można bez problemu nosić codziennie, a niektóre nawet w nocy. Niemniej jednak czas noszenia uzależniony jest również od indywidualnych czynników, takich jak kondycja oczu czy cechy filmu łzowego. Dlatego wiele osób z astygmatyzmem w ciągu dnia wybiera soczewki kontaktowe i zdejmuje je kilka godzin przed snem, aby oczy mogły odpocząć. Można również zadbać o odpowiednie przerwy dla oczu, rezygnując z noszenia soczewek na rzecz okularów np. w dniach, kiedy nie wychodzimy z domu.

Tak czy inaczej, posiadanie dodatkowych okularów jest praktycznym zabezpieczeniem – nie tylko na noc, kiedy nie nosimy soczewek, ale również na wypadek podrażnienia oczu, które uniemożliwiłoby zakładanie soczewek kontaktowych przez dłuższy czas.

Jeżeli nie masz jednak pewności, czy soczewki kontaktowe są dobrym pomysłem przy Twoim astygmatyzmie, zasięgnij rady naszych ekspertów od soczewek w jednym z salonów Fielmann.

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm to bardzo częsta cecha wzroku, która w języku fachowym nazywana jest również niezbornością rogówki. W dosłownym tłumaczeniu astygmatyzm oznacza „brak punktu”: odnosi się to do faktu, że przy nierównej, zniekształconej rogówce promienie świetlne wpadające do oka się rozpraszają, zamiast zbierać się w jednym punkcie siatkówki. Stąd też określenie „niezborność”.

Do typowych objawów astygmatyzmu, o ile nie jest on korygowany przy pomocy soczewek kontaktowych lub okularów, należą nieostre, zniekształcone bądź też podwójne widzenie, wzmożone mruganie, szybkie męczenie się oczu, uczucie piekących oczu, a także bóle głowy.

Jakie soczewki kontaktowe nadają się do korekcji astygmatyzmu?

W dzisiejszych czasach astygmatyzm możemy korygować nie tylko przy pomocy okularów, ale również przy użyciu soczewek kontaktowych. Jednak które soczewki kontaktowe będą odpowiednie dla astygmatyków? Z reguły w takich wypadkach zaleca się soczewki toryczne. Jednak nie zawsze jest taka konieczność: przy niezborności do 0,5 dioptrii może okazać się, że wystarczy noszenie soczewek sferycznych. Są one przeznaczone w głównej mierze do korygowania krótko- i dalekowzroczności, jednak mogą posłużyć również do korekcji lekkiego astygmatyzmu.

To, jak duża jest niezborność w Twoim przypadku, stwierdzisz na podstawie wartości cylindra (skrót CYL) znajdującej się na Twojej recepcie okularowej. Jeżeli jednak od Twojego ostatniego badania minęło więcej niż dwa lata, powtórz je, zanim kupisz nowe okulary lub soczewki kontaktowe. Astygmatyzm, podobnie jak inne parametry wzroku, może bowiem zmieniać się z biegiem czasu, dlatego przed dokonaniem zakupu nowych produktów warto zaktualizować wszystkie dane. W salonach Fielmann badanie wzroku możesz wykonać za darmo.

Jeżeli wartość cylindra przekracza 0,75 dioptrii, zalecane jest noszenie soczewek torycznych, zaś od 2,25 dioptrii potrzebne będą specjalne soczewki tego typu. Podobnie jak w przypadku zwykłych soczewek, również wśród soczewek torycznych można znaleźć soczewki jednodniowe, tygodniowe oraz miesięczne. Jeżeli chcesz korygować swój astygmatyzm przy wykorzystaniu soczewek kontaktowych, jednodniowy wariant ma kilka zalet: szybko się je zakłada, są dobrze tolerowane, nadają się do stosowania okazjonalnie bądź też na co dzień i nie trzeba ich czyścić po każdym użyciu – wystarczy je zutylizować i sięgnąć po kolejną parę.

Jakie soczewki kontaktowe dla astygmatyków sprawdzą się w Twoim przypadku? Zapytaj nas o to przy swojej kolejnej wizycie w jednym z salonów Fielmann. Czekają tam na Ciebie nie tylko różne marki soczewek kontaktowych, ale również nasza marka własna soczewek Atrea, która w swoim asortymencie oferuje także soczewki toryczne.

Jak działają soczewki toryczne w przypadku astygmatyzmu?

W przeciwieństwie do soczewek sferycznych, toryczne soczewki kontaktowe nie mają równomiernie zaokrąglonej powierzchni, lecz ich kształt jest bardziej złożony. Różne załamania na ich przedniej i tylnej stronie pozwalają skorygować nierówności, stanowiąc niejako przeciwieństwo zniekształconej rogówki. Ich kształt determinuje więc załamanie światła: działanie różnych sił refrakcji sprawia, że światło ponownie skupia się w jednym miejscu siatkówki. Dzięki soczewkom torycznym osoby z astygmatyzmem mogą zatem odzyskać przejrzystość i ostrość widzenia.

W przypadku korzystania z soczewek torycznych należy jednak uwzględnić wiele aspektów. Dlatego też w takich przypadkach konieczne jest profesjonalne dopasowanie soczewek kontaktowych. W salonach Fielmann doświadczeni optycy doradzą Ci nie tylko w kwestii tego, jakie soczewki kontaktowe dla astygmatyków (np. jednodniowe czy też miesięczne, jaki rodzaj soczewek czy też producent) będą odpowiednie w Twoim przypadku. W naszych salonach masz również możliwość wypróbowania różnych soczewek. Otrzymasz ponadto szczegółowe instrukcje dotyczące ich użytkowania i pielęgnacji. Dzięki temu podjęcie decyzji będzie dużo łatwiejsze. Jeżeli zaś Twoje soczewki przestaną Ci odpowiadać, możesz udać się na wizytę kontrolną.

Wizyta kontrolna


Nie masz zarzutów odnośnie swoich soczewek? Wizyta kontrolna opłaca się w każdym przypadku: w salonach Fielmann wykwalifikowani optycy sprawdzają, czy Twoje soczewki są dobrze dopasowane i odpowiednio tolerowane.

Na co należy uważać podczas zakładania soczewek kontaktowych przy astygmatyzmie?

Przy zakładaniu soczewek do korekcji astygmatyzmu należy zasadniczo zwracać uwagę na te same kwestie, co w przypadku zwykłych soczewek. Najważniejsza jest przy tym higiena: dokładne mycie rąk, prawidłowe czyszczenie soczewek tygodniowych, miesięcznych i rocznych oraz ostrożne postępowanie z soczewkami zapobiegają podrażnieniom i infekcjom oczu, gwarantując jednocześnie komfort podczas noszenia. Tutaj znajdziesz więcej przydatnych informacji, a także instrukcje krok po kroku odnośnie zakładania soczewek kontaktowych.

Soczewki toryczne stosowane w przypadku astygmatyzmu mają dodatkową cechę szczególną, którą należy uwzględnić przy ich zakładaniu: można na nich znaleźć specjalne oznaczenia, dzięki którym możemy rozpoznać, w jaki sposób należy prawidłowo umieścić soczewkę na oku. Inaczej niż w przypadku soczewek sferycznych, toryczne soczewki kontaktowe nie mogą obracać się na powierzchni oka, lecz powinny cały czas pozostawać w tej samej pozycji i ułożeniu, aby zapewnić noszącemu jasne i ostre widzenie. Dlatego też soczewki tego typu wyposażone są w mechanizmy stabilizujące, które zapobiegają ich przesuwaniu się i obracaniu.

Pracownicy salonów Fielmann z chęcią pokażą Ci, na jakie kwestie należy zwracać uwagę przy zakładaniu soczewek kontaktowych dla astygmatyków.

Czy w przypadku astygmatyzmu można nosić kolorowe lub progresywne soczewki kontaktowe?

Dzięki kolorowym soczewkom kontaktowym możesz dowolnie zmieniać kolor swoich oczu. Można przy tym wyróżnić soczewki podkreślające kolor oczu, które jedynie uwydatniają naturalny odcień tęczówki oraz soczewki zmieniające kolor oczu, czyli takie, które całkowicie zakrywają ich naturalną barwę. Niegdyś takie soczewki były dostępne praktycznie tylko dla osób z krótko- lub dalekowzrocznością. Jednak obecnie niektórzy producenci oferują kolorowe soczewki kontaktowe również dla astygmatyków.

W zależności od zaleceń producenta soczewki kolorowe możesz nosić w ciągu dnia tylko przez określony czas. Ponieważ w przypadku niektórych soczewek kolorowych widzenie jest nieco ograniczone ze względu na udział koloru, soczewki tego typu nie nadają się zasadniczo do prowadzenia samochodu, ponieważ osoba nosząca je mogłaby przeoczyć innych uczestników ruchu. Z astygmatyzmem czy też bez, kolorowe soczewki przeznaczone są raczej do okazjonalnego użytku, niemniej jednak dla optymalnego komfortu noszenia także powinny zostać, podobnie jak inne soczewki, indywidualnie dopasowane przez specjalistę.

Zasada ta obowiązuje również wtedy, kiedy jako astygmatyk chcesz nosić progresywne soczewki kontaktowe. Istnieją producenci, którzy oferują również specjalne multifokalne soczewki kontaktowe (zwane również soczewkami wieloogniskowymi) dla osób z astygmatyzmem. Łączą one w sobie (podobnie jak okulary progresywne) obszary o różnej mocy, umożliwiając widzenie na każdą odległość. Dopasowanie progresywnych soczewek kontaktowych w przypadku osób z astygmatyzmem wymaga szczególnego doświadczenia, ponieważ należy przy tym uwzględnić wiele różnych parametrów wzroku.

Podobnie jak w przypadku okularów progresywnych, również przyzwyczajanie się do multifokalnych soczewek kontaktowych zajmuje chwilę czasu. W przypadku soczewek progresywnych do korekcji astygmatyzmu ważne jest ponadto prawidłowe ułożenie soczewki na oku oraz zadbanie o to, aby nie przesuwała się ona podczas noszenia – tylko w ten sposób można zapewnić przejrzyste widzenie w każdym momencie. Ze względu na to, że wieloogniskowe soczewki toryczne należą do bardziej złożonych, przed ich zakupem należy zasięgnąć szczegółowej porady specjalisty. Nasi eksperci specjalizujący się w soczewkach kontaktowych są do Twojej dyspozycji. Umów się na wizytę w salonie Fielmann w Twojej okolicy.

Zamów soczewki kontaktowe w sklepie internetowym Fielmann

Soczewki kontaktowe możesz w każdej chwili zamówić w sklepie internetowym Fielmann.