Poradnik: jakie okulary przeciwsłoneczne do mnie pasują?

Okulary przeciwsłoneczne nie tylko chronią oczy przed jasnym światłem i szkodliwym promieniowaniem UV, ale także stanowią modny dodatek podkreślający osobowość. Dlatego podczas ich zakupu może pojawić się pytanie: „Jakie okulary przeciwsłoneczne będą do mnie pasowały?”. Obecnie dostępne są bowiem okulary w różnych kształtach, z których nie każdy jest odpowiedni dla każdego. Z naszego poradnika dowiesz się, jakie aspekty mają znaczenie przy wyborze okularów przeciwsłonecznych ‒ m.in. jakie okulary będą pasowały do poszczególnych kształtów twarzy.


Znajdź odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Sprawdź dostępne rodzaje

BevZanim uzyskasz odpowiedź na pytanie „w jakich okularach będzie mi dobrze?”, warto także sprawdzić, jakie okulary przeciwsłoneczne są obecnie najpopularniejsze. W Fielmann kupisz między innymi

Jakie okulary przeciwsłoneczne pasują do mnie? Te kwestie mają kluczowe znaczenie

Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Szczególnie ważny jest kształt oprawek, który powinien być dopasowany do kształtu twarzy. Okulary, które pasują do owalnej twarzy, niekoniecznie będą odpowiednie dla osób o mocno uwydatnionych rysach twarzy. Z dalszej części tekstu dowiesz się, jakie okulary warto wybrać w przypadku danego kształtu twarzy.

Przy wyborze idealnych okularów przeciwsłonecznych warto jednak uwzględnić również inne kwestie:

Rozmiar okularów w stosunku do wielkości twarzy

Aby okulary nie wyglądały przytłaczająco, należy zwrócić uwagę na to, by nie były zbyt duże w stosunku do wielkości Twojej twarzy. Z kolei zbyt małe okulary wywołają przeciwny efekt, bo prawdopodobnie nie zakryją całych Twoich oczu. A to niezwykle istotna kwestia, bo decyduje o skutecznej ochronie Twoich oczu przed promieniowaniem UV.

Kolor włosów i odcień skóry

Podczas gdy przy wyborze zwykłych okularów dużą rolę odgrywa kolor oczu, w przypadku damskich oraz męskich okularów przeciwsłonecznych na wybór odpowiedniego modelu wpływa również kolor włosów i odcień skóry. O tym, jakie połączenia kolorystyczne sprawdzą się w przypadku różnych kolorów włosów, przeczytasz w sekcji FAQ na końcu tego artykułu. Podczas gdy z chłodniejszymi odcieniami skóry dobrze współgrają między innymi zielone, fioletowe, niebieskie, różowe oraz srebrne oprawki, ciepłe odcienie twarzy warto podkreślić, wybierając ciepłe kolory oprawek, takie jak żółty, pomarańczowy, czerwony, brązowy i złoty. Podobna zasada sprawdza się przy wyborze szkieł.

Okazja oraz przeznaczenie

Okulary przeznaczone do jazdy na nartach lub snowboardzie czy też do innych rodzajów sportu, muszą mieć inne właściwości niż okulary, które chcesz nosić na co dzień, do pracy, na plażę lub do jazdy samochodem. Warto więc zastanowić się, do czego głównie powinny służyć Twoje okulary przeciwsłoneczne.

Moc szkieł i działanie ochronne

Jeżeli okulary przeciwsłoneczne mają spełniać również rolę okularów korekcyjnych, podczas wyboru oprawek warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez Ciebie model jest odpowiedni do szkieł korekcyjnych, których potrzebujesz. Zadbaj również o to, aby Twoje okulary były wyposażone w szkła z takim filtrem i takim stopniem ochrony UV, które będą dostosowane do głównego przeznaczenia okularów i zapewnią odpowiednią ochronę Twoich oczu.

Twój gust i indywidualny styl

Okulary przeciwsłoneczne powinny przede wszystkim podobać się Tobie. Dlatego też przy wyborze koloru i kształtu okularów przeciwsłonecznych duże znaczenie ma również Twój styl. Najlepiej, jeśli okulary będą pasowały zarówno do Twojego gustu, jak i charakteru. Jeżeli chcesz przyciągać spojrzenia innych, polecamy wybór nieco większego, ekstrawaganckiego modelu. Delikatniejsze oprawki zapewnią Ci z kolei subtelny wygląd.