Okulary zerówki z filtrem światła niebieskiego: chronią oczy przed światłem niebieskim.

Okulary ze specjalnym filtrem światła niebieskiego redukują krótkofalowe światło niebieskie, emitowane na przykład przez urządzenia cyfrowe, zmniejszając obciążenie oczu. Kiedy światło niebieskie jest szkodliwe? W jakich sytuacjach zalecane są okulary blokujące światło niebieskie? I na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów? Najważniejsze pytania i odpowiedzi.


Czym jest światło niebieskie?

Światło niebieskie – w przeciwieństwie do promieniowania ultrafioletowego lub rentgenowskiego – jest widoczne dla ludzkiego oka. Przy długości fali elektromagnetycznej od 380 do 500 nanometrów należy do światła krótkofalowego, które w pewnym stopniu ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie: światło niebieskie emitowane przez słońce hamuje dla przykładu wytwarzanie hormonu snu – melatoniny, dzięki czemu stajemy się bardziej pobudzeni i produktywni. Światło niebieskie może jednak też szkodzić ludzkim oczom.

Kiedy światło niebieskie jest szkodliwe?

Nadmierne promieniowanie światła niebieskiego może być szkodliwe dla oczu i wysyłać błędne sygnały do organizmu, które negatywnie i trwale wpływają na rytm snu i dobre samopoczucie. Problem: nie tylko słońce emituje niebieskie światło. Robią to także urządzenia cyfrowe, takie jak smartfony czy telewizory – a nasze oko nie potrafi rozróżnić pomiędzy światłem niebieskim emitowanym przez ekran a światłem dziennym. Także oświetlenie LED ma wysoki udział światła niebieskiego. Dlatego zaleca się redukowanie niebieskiego światła w życiu codziennym, przede wszystkim w sytuacjach, gdy spędza się dużo czasu przed ekranami.