Okulary zsuwają się z nosa, krzywo leżą lub są za ciasne? Sprawdź, co możesz zrobić

Okulary zsuwają Ci się z nosa, gdy poruszasz głową? Krzywo leżą lub powodują powstawanie bolesnych odcisków na nosie? To nie tylko niewygodne i uciążliwe przy codziennym noszeniu – taki stan rzeczy może również pogarszać jakość widzenia. Aby pomóc Ci zadbać o jakość widzenia, w tym artykule opowiemy, jak okulary powinny leżeć na nosie i co możesz zrobić, kiedy nie czujesz się w nich idealnie.


Jak okulary powinny leżeć na nosie?

Ze względu na to, że każda twarz jest inna, okulary należy dostosować indywidualnie do osoby, które będzie je nosiła. Późniejsze korekty możliwe są tylko do pewnego stopnia. Dlatego niezwykle ważne jest, aby wybrać taki model okularów, który nam w pełni odpowiada – wymiary oprawek powinny współgrać z anatomią Twojej twarzy: nosem, oczami, kształtem głowy itd. W ostatnim kroku specjaliści w salonie Fielmann odpowiednio dopasują Twoje okulary.

Aby uniknąć zakupu zbyt dużego lub za ciasnego modelu, przy wyborze swoich damskich lub męskich okularów dobrze jest wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Szerokość okularów: szerokość oprawek powinna być mniej więcej równa szerokości Twojej głowy, a nawet nieco większa. W ten sposób zyskasz pewność, że zauszniki nie będą zbyt mocno przylegały do skroni i nie będą Cię uciskały.

  • Szerokość mostka: w przypadku oprawek plastikowych szerokość i kształt mostka nie mogą być modyfikowane. Dlatego też podczas przymierzania tego typu modeli warto zwrócić uwagę na to, czy okulary nie leżą krzywo na grzbiecie nosa. Oprawki z noskami można z kolei w większości przypadków dostosowywać również po ich zakupie. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której okulary będą zsuwały się z nosa lub powodowały ucisk.

  • Długość zauszników: aby okulary nie przylegały zbyt mocno, ale też się nie zsuwały, należy zadbać o to, by zauszniki nie były zbyt krótkie. Ich kształt i długość można w większości przypadków precyzyjnie dopasować.

Jeżeli chcesz wybrać okulary z asortymentu naszego sklepu internetowego, możesz wirtualnie przymierzyć różne modele. Z kolei na miejscu w salonach Fielmann zajmie się Tobą nasz doświadczony zespół.

Sprawdź: czy Twoje okulary dobrze leżą?

Zastanawiasz się, jak powinny leżeć okulary, aby nie wpływały negatywnie na komfort ich noszenia oraz jakość widzenia? Wszystko jest w porządku, jeśli...

  • okulary leżą równo na nosie, nie są więc krzywe, a przy ich noszeniu nie powstają odciski. Kierunek patrzenia przechodzi przez środek szkieł.

  • Zauszniki układają się swobodnie za uszami i nie przylegają do skroni lub dotykają ich w niewielkim stopniu. Okulary nie zsuwają się z nosa podczas ruchów głową.

  • Po kilkudniowym okresie adaptacji praktycznie nie czujesz swoich okularów i nie musisz ich nieustannie poprawiać.

Jeżeli okulary nie są odpowiednio dopasowane lub od początku nie leżą dobrze, jest to nie tylko męczące, ale może również negatywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie, wywołując uczucie zmęczonych oczu lub bóle głowy. Precyzyjne określenie wysokości, odległości i kąta spoglądania przez szkła jest szczególnie istotne w przypadku okularów progresywnych. Jeśli nie jest to dopilnowane, jakość widzenia może ulec pogorszeniu. Ponadto zsuwające się okulary mogą upaść i się zniszczyć.

Dlaczego Twoje okulary krzywo leżą lub się zsuwają?

Zsuwanie się okularów z nosa może mieć różne przyczyny. Jedną z nich są zbyt krótkie zauszniki. Za krótkie zauszniki mogą sprawić, że przy poruszaniu głową okulary się przekrzywią lub przesuną do przodu, ponieważ nie mają odpowiedniego podparcia za uszami. Podczas wyboru okularów należy więc zwrócić uwagę na to, czy zauszniki w danym modelu nie są zbyt krótkie. Jeżeli zauszniki są odpowiedniej długości, a okulary i tak się zsuwają albo czujesz ucisk w skroniach lub za uszami, może to wynikać z nieodpowiedniego dopasowania okularów. Powinny one swobodnie układać się za uchem, nie uciskając przy tym głowy.

Również źle dobrany mostek może powodować nieprawidłową pozycję okularów. Jeżeli jest on zbyt wąski w stosunku do szerokości nosa, okulary będą powodowały powstawanie bolesnych odcisków. Jeżeli jest zbyt duży, okulary będą się zsuwały. Jeżeli zdecydujesz się na plastikowe oprawki, mostek powinien pasować do kształtu Twojego nosa, ponieważ w takich modelach nie ma możliwości zmodyfikowania ułożenia noskówi. W przypadku okularów z noskami specjaliści mają możliwość dokonania korekty, niemniej jednak zbyt gładkie noski również mogą być przyczyną zsuwania się okularów.

Jeżeli przyczyną są poluzowane śrubki w zawiasach okularów, można to zwykle naprawić przy użyciu odpowiedniego narzędzia. Powyższe przyczyny nie wyczerpują problemu? Zsuwanie się okularów z nosa nie zawsze zależne jest od samego dopasowania czy produktu. Przyczyną takiej sytuacji może być również pocenie się lub nadmiar sebum, związane również ze stosowaniem określonych produktów kosmetycznych.

Okulary nie leżą odpowiednio? Spróbuj tych rozwiązań

Jeżeli zauważysz, że Twoje okulary nie układają się prawidłowo, możesz zrobić kilka rzeczy, aby to zmienić. Te działania mogą pomóc.

Odpowiednie dopasowanie okularów

Zgłoś się do eksperta, który odpowiednio wyreguluje Twoje okulary, jeżeli do tej pory nie miało to miejsca. Jeżeli kupisz swoje okulary w salonie Fielmann, przy ich odbiorze nasi optycy dopasują je indywidualnie do Twojej twarzy i potrzeb. Specjaliści wiedzą, jak sprawić, by okulary leżały prawidłowo. Dlatego mogą wprowadzić do wybranego modelu poprawki, dzięki którym idealnie dopasują go do Twojej twarzy, np. podgrzewając zauszniki, aby je odpowiednio wyregulować. W razie potrzeby wymienią lub wyregulują również noski, żeby Twoje okulary nie przekrzywiały się i nie powodowały powstawania odcisków. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoje nowe okulary nie będą się zsuwały ani nie będą Cię uciskały. O taką regulację możesz zresztą poprosić również później w dowolnym momencie, zgłaszając się do jednego z salonów Fielmann.

Regularne czyszczenie okularów

Przy codziennym używaniu okularów, sebum, pot i makijaż z czasem zabrudzają mostek, noski i zauszniki, a ponadto mogą powodować zsuwanie się okularów z nosa. Dlatego warto regularnie czyścić okulary – w ten sposób nic nie zakłóci Twojego widzenia.

Nakładki antypoślizgowe na zauszniki

Sposobem na zsuwające się okulary są również nakładki antypoślizgowe z kauczuku lub silikonu. Można naciągnąć je na końcówki zauszników i zapewnić sobie w ten sposób lepsze dopasowanie za uszami. Dostępne są również silikonowe noski.

Korzystanie z taśmy do okularów

Szczególnie w przypadku okularów sportowych oraz okularów dziecięcych taśma zapobiega zsuwaniu się okularów podczas wykonywania dynamicznych ruchów. Taśmy nosi się za głową, zaś ich długość jest regulowana.

Wybór okularów z zawiasami sprężynowymi

Podczas gdy tradycyjne zawiasy okularowe są bardzo sztywne, zawiasy sprężynowe charakteryzują się większą elastycznością. Można je szerzej otworzyć, dzięki czemu okulary mniej uciskają głowę.