Jakie okulary do mnie pasują?

Nieważne, czy potrzebujesz okularów po raz pierwszy, wymieniasz swoje stare okulary na nowe, czy chcesz nadać trochę świeżości swojemu wyglądowi: ważne jest, aby dobrze czuć się w swoich okularach. Dlatego wiele osób zadaje sobie przed zakupem pytanie „W jakich okularach będzie mi do twarzy?”. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jaka oprawka pasuje do jakiego kształtu twarzy i jakie dodatkowe czynniki należy jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze okularów.

Tak znajdziesz okulary, w których będziesz dobrze wyglądać.

Ten, kto miał już okazję przymierzać różne okulary, wie: niektóre modele po prostu wyglądają spójniej niż inne. Ale od czego to właściwie zależy? Po czym można rozpoznać, jakie okulary nadają się do jakiej twarzy?

Jest wiele czynników mających wpływ na to, czy dane okulary będą Ci pasować. Jednym z najważniejszych jest współgranie kształtu twarzy z kształtem oprawki. Poniżej znajdziesz przewodnik, w którym temat ten został szczegółowo opisany – dzięki niemu w mig znajdziesz okulary, które idealnie pasują do kształtu Twojej twarzy. Podczas poszukiwań miej na uwadze dodatkowo następujące rzeczy:

 • Wielkość twarzy: wielkość twarzy ma wpływ na to, czy będziesz dobrze wyglądać w danych okularach, czy nie. Jeśli okulary są za duże w stosunku do twarzy, będą wydawać się zbyt masywne. Zbyt małe okulary również nie będą wyglądać korzystnie.

 • Kolor oczu i kolor włosów: kolor oczu i kolor włosów osoby noszącej okulary powinny być uwzględniane podczas wyboru koloru obramowania. Do jasnych włosów i niebieskich oczu pasują przykładowo często oprawki w jasnych kolorach jak srebrny czy biały, podczas gdy ciemne włosy i brązowe oczy często harmonizują z oprawkami w ciemnych kolorach jak czarny czy brązowy.

 • Okazja: potrzebujesz sportowych, surowych okularów do noszenia podczas aktywnego dnia codziennego, modelu nadającego się do noszenia podczas biznesowych okoliczności, a może eleganckiego modelu, który będzie pasował do wieczorowych stylizacji? Może warto wybrać więcej modeli na raz, aby, w zależności od okazji, móc nosić zawsze pasujący model.

 • Osobisty styl: zwróć również uwagę na styl swojego ubioru, swoich dodatków, uczesania itd., aby okulary idealnie komponowały się z ogólnym wizerunkiem.

 • Ostrość widzenia: okulary muszą być oczywiście idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. W tym celu najpierw określona zostanie dokładnie ostrość Twojego widzenia. Następnie szkła okularowe zostaną wykonane specjalnie dla Ciebie i centrowane przez optyka. Na koniec dopasowanie okularów musi być dostosowane do indywidualnego, anatomicznego kształtu twarzy i głowy, co zapewni dobre widzenie i optymalny komfort noszenia.

Jakie okulary pasują do mojej twarzy?

Odpowiadając na pytanie, jakie okulary pasują do jakiego kształtu twarzy, należy wziąć pod uwagę jedno ważne kryterium: kształt oprawy powinien kontrastować z konturem twarzy. Pozwala to na uzyskanie ogólnie zrównoważonego i harmonijnego obrazu.

Mówiąc prościej: do okrągłych twarzy pasują kanciaste okulary, podczas gdy osoby z mocno zarysowanymi konturami twarzy lepiej wyglądać będą w okrągłych okularach. A co z twarzami owalnymi, w kształcie serca lub trapezu? I do jakich twarzy pasują okulary o nietypowym kształcie, jak „kocie oczy” lub pilotki?

W naszym przewodniku po wyborze okularów pasujących do poszczególnych kształtów twarzy znajdują się wyczerpujące odpowiedzi na wszystkie pytania – dzięki nim znajdziesz okulary, które do Ciebie pasują.

Jakie okulary pasują do owalnej twarzy?

Twarze o owalnym kształcie charakteryzują się delikatnymi konturami. Linia włosów i podbródek są delikatnie zaokrąglone, a twarz jest najszersza na wysokości kości policzkowych. Powierzchnia twarzy sprawia wrażenie zrównoważonej i harmonijnej. Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego kształtu oprawki, osoby o owalnym kształcie twarzy mają ułatwione zadanie: dzięki temu, że proporcje ich twarzy są z natury zrównoważone, nie ma potrzeby równoważyć jakiegoś konkretnego aspektu. Dlatego, jeśli posiadasz twarz o owalnym kształcie, możesz nosić każde okulary, np.:

 • kanciaste okulary

 • okulary w stylu panto

 • okrągłe okulary

 • okulary pilotki

 • okulary motylkowe

Jakie okulary pasują do okrągłej twarzy?

Okrągłe twarze charakteryzują się równomiernym, delikatnie zarysowanym konturem. Linia włosów i podbródek są delikatnie zaokrąglone, obszar policzków sprawia wrażenie szerokiego i pełnego. Twarz w stosunku do swojej szerokości jest dosyć krótka. Można to zrównoważyć za pomocą pasujących okularów: jeśli dzięki nim uwaga zostanie zwrócona na górny obszar twarzy, cała twarz będzie wydawać się dłuższa i węższa lub wydatniejsza. Dlatego osoby posiadające okrągłą twarz często szczególnie dobrze wyglądają w następujących modelach:

 • kanciaste okulary

 • wielokątne okulary

 • okulary motylkowe

Jakie okulary pasują do twarzy o mocno zarysowanych konturach?

Twarze o mocno zarysowanych konturach mogą być prostokątne lub kwadratowe. Prostokątne twarze charakteryzują się prostymi konturami w górnym i dolnym obszarze oraz obszarze policzków. Czoło jest wydatne, a w przypadku linii włosów widać kanciaste zakola. Podbródek jest zazwyczaj bardzo wydatny, twarz w stosunku do swojej szerokości wydaje się ogólnie dość długa. Te proporcje można zrównoważyć za pomocą okularów, które optycznie skrócą i poszerzą twarz oraz sprawią, że będzie ona wyglądała na delikatniejszą i okrąglejszą. Do tego celu nadają się przede wszystkim następujące kształty oprawek:

 • kanciaste okulary

 • okrągłe okulary

 • okulary w stylu panto

 • okulary pilotki

Jakie okulary pasują do kwadratowej twarzy?

Kwadratowe twarze również charakteryzują się prostymi konturami po bokach, w górnym i dolnym obszarze, a także wydatnym podbródkiem i linią włosów o kanciastym kształcie. Tutaj tylko proporcja boków czworokąta jest inna niż w przypadku prostokątnej twarzy: długość i szerokość kwadratowej twarzy są prawie identyczne. Oprawka okularowa powinna sprawić, że twarz będzie wyglądała na dłuższą, węższą, delikatniejszą i okrąglejszą. Efekt ten można osiągnąć przede wszystkim dzięki tym okularom:

 • okrągłe okulary

 • okulary w stylu panto

Jakie okulary pasują do twarzy w kształcie serca?

W przypadku twarzy w kształcie serca boczne kontury zbiegają się ku dołowi. Kształt twarzy przypomina trójkąt ze skierowanym ku dołowi czubkiem. Czoło jest wydatne i masywne, linia włosów jest prosta. Kości policzkowe są umiejscowione wysoko, a podbródek jest szpiczasty i wąski. Aby zrównoważyć optycznie rzucającą się w oczy górną część twarzy, oprawki okularowe powinny skierować uwagę na jej dolną część. Te okulary sprawią, że twarz w kształcie serca będzie wyglądała na dole na szerszą i sprawiała ogólne wrażenie delikatniejszej i okrąglejszej.

 • okulary pilotki

 • okrągłe okulary

 • okulary w stylu panto

Jakie okulary pasują do twarzy w kształcie trapezu?

Kontury twarzy w kształcie trapezu są w jej górnym obszarze wyraźnie zwężone i przypominają kształtem literę A. Linia włosów z obszarem czoła oraz skroni jest wąska i zaokrąglona, kości policzkowe są szerokie i umiejscowione wysoko. W dolnej trzeciej części twarz ma pełne kontury, przez co jej dolny obszar wygląda masywnie. W przypadku twarzy w kształcie trapezu okulary wyglądają harmonijnie, jeśli równoważą optycznie tę proporcję, a więc podkreślają górną część twarzy. Taki efekt można osiągnąć za pomocą prawie wszystkich modeli. Jedynym kształtem okularów, którego nie zaleca się osobom z twarzą w kształcie trapezu, są okulary w opadającym lub łezkowatym kształcie, jak np. okulary pilotki. Poza tym masz pełną dowolność.

 • okulary motylkowe

 • kanciaste okulary

 • okrągłe okulary

 • okulary w stylu panto

Jak określić kształt mojej twarzy?

Wiesz już, jakie okulary pasują do jakiej twarzy – jednak nie masz nadal pewności, jaki masz kształt twarzy? Możesz to łatwo określić, biorąc do ręki jakiś przedmiot do pomocy. Spróbuj jednego z następujących sposobów:

 1. stań przed lustrem i obrysuj na nim szminką lub eyelinerem kontur swojej twarzy. Aby móc obrysować kontur swoich włosów, w razie potrzeby przytrzymaj je z tyłu lub zepnij do góry. Porównaj wynik z pięcioma kształtami twarzy przedstawionymi na grafikach w tym poradniku.

 2. Alternatywnie możesz po prostu zrobić sobie selfie smartfonem i w ten sposób określić kształt swojej twarzy – możesz również połączyć obie metody.

Porada: w Fielmann możesz przymierzyć wirtualnie wiele modeli okularów. Wybierz model okularów, włącz kamerkę i już możesz zweryfikować, czy pasuje do Twojego kształtu twarzy i czy podoba Ci się, jak w nim wyglądasz.

Często zadawane pytania