Świat szkieł: Fielmann

Optycy mówiąc o „szkłach” coraz rzadziej mają na myśli „szkło” mineralne! Obecnie większość szkieł okularowych wykonuje się z tworzywa sztucznego. Tylko dziesięć procent wszystkich szkieł okularowych produkuje się z mineralnego krzemianu – czyli z klasycznego szkła.


Pod względem zdolności optycznej szkła organiczne i szklane nie konkurują ze sobą. Mimo to szkła z tworzyw sztucznych – jak na przykład z popularnego materiału CR 39 – mają wiele zalet w porównaniu ze szkłami mineralnymi. Na pierwszy rzut oka widać, że są lżejsze! Dzięki specjalnym powłokom te i tak już odporne złamania szkła organiczne są dodatkowo utwardzane i dzięki temu chronione przed zadrapaniami.

Jedno szkło nie równa się drugiemu!

Niezależnie od tego, czy wybierzesz okulary jednoogniskowe, progresywne czy też inne – na drodze do własnych okularów możesz wybierać nie tylko między szkłami mineralnymi i organicznymi, lecz także spośród ponad dwudziestu różnych materiałów w ponad tysiącu różnych wersjach.

Te różnorodne materiały można uszlachetnić na rozmaite sposoby Istnieją powłoki uszlachetniające, które całkowicie lub częściowo eliminują odbijanie światła od szkieł okularowych. Powłoki utwardzające chronią przed zarysowaniami, inne z kolei chronią przed zabrudzeniem. Mówimy wówczas o efekcie lotosu, gdyż liście tej rośliny posiadają naturalną powłokę w rodzaju biologicznej powłoki teflonowej, dzięki której toczące się po liściu krople wody zbierają zanieczyszczenia. Przy takim efekcie chusteczka do czyszczenia okularów odpoczywa!

Powłoki pokrywające powierzchnię szkła okularowego

Jedno szkło nie równa się drugiemu!

Istnieje ponad tysiąc różnych wariantów szkieł. Które ze szkieł okularowych jest dla Ciebie odpowiednie, zależy od indywidualnych potrzeb. Nasi kompetentni optycy chętnie doradzą Ci w wyborze szkieł okularowych.

Barwienia zmniejszają ilość światła wpadającego przez szkła okularowe. Od delikatnych barwień aż po ciemne przeciwsłoneczne szkła okularowe z filtrem UV– przy wyborze zabarwienia nawet najbardziej ekstrawaganckie życzenia nie pozostaną niespełnione.

Przeszkadza Ci, kiedy okulary zaparowują? To również nie jest problem! Obecnie istnieją powłoki, które temu zapobiegają. Twoim życzeniem są fotochromy, które wskutek promieniowania słonecznego automatycznie się zaciemniają? Dzisiaj to już nie science-fiction, lecz sprawdzona technologia. Optyk w salonie Fielmann udzieli Ci dodatkowych informacji.

Profesjonalne doradztwo optyków w salonach Fielmann sprawi, że idąc drogą do własnych okularów dotrzesz do właściwego szkła okularowego. W każdym salonie Fielmann oferowany jest bogaty wybór różnych szkieł i rodzajów powłok uszlachetniających.

Dobre widzenie dzięki prawidłowemu centrowaniu

Podczas doboru szkieł chodzi nie tylko o dioptrie (Dpt) i ostrość wzroku. W salonie Fielmann szkła okularowe centrowane są przez profesjonalnych optyków z najwyższą precyzją: dopiero dokładne co do milimetra określenie odległości między oczyma i wysokości szlifowania szkieł okularowych gwarantuje dobre widzenie. Odstępstwa nawet o milimetry wywołują efekty pryzmatyczne, które mogą powodować zmęczenie, złe samopoczucie lub bóle głowy.

Dzięki niezwykle dokładnej rzemieślniczej pracy oraz najnowszej technice wszystkie oferowane w salonach Fielmann okulary są indywidualnie wykonanym produktem. Najnowocześniejsze techniki wykonania i materiały o wysokim współczynniku załamania światła – wysokim indeksie – umożliwiają dzisiaj prawie wszystko. Również w przypadku wysokich mocy korekcyjnych można wyprodukować cienkie i estetyczne szkła okularowe.

Centrowanie wymaga szczególnej uwagi!

W salonie Fielmann soczewki okularowe centrowane są z najwyższą precyzją przez profesjonalnych optyków: dokładne co do milimetra określenie odległości między oczyma i wysokości szlifowania soczewek okularowych gwarantuje dobre widzenie. Odstępstwa nawet o milimetry wywołują efekty pryzmatyczne, które z kolei mogą powodować zmęczenie, złe samopoczucie lub bóle głowy.

Rolls royce wśród szkieł okularowych?

Jeśli teraz powiesz: „Chciałbym rolls royce’a spośród szkieł...” mając na myśli szkła okularowe najwyższej jakości ze wszystkimi rodzajami powłok, może się zdarzyć, że nasz optyk Ci to odradzi. Ponieważ mniej często znaczy więcej! Nie wszystkie materiały, nie wszystkie uszlachetnienia w każdym przypadku są pożądane.

Na przykład dla okularów dziecięcych nie zawsze wybranie szkła z najcieńszego materiału jest rozsądne. Dzięki wykorzystaniu soczewek o mniejszej średnicy często możliwe jest wyraźne zredukowanie grubości szkieł. W innych salonach optycznych wiąże się to z dodatkowymi kosztami. W salonie Fielmann otrzymasz szkła o mniejszych średnicach bez dopłaty!

Ten, kto przyjmuje wielu klientów, powinien mieć szkła okularowe pokryte powłoką antyrefleksyjną. Niektórzy rozmówcy nie lubią, gdy obraz z naprzeciwka odbija się w szkłach okularowych. Czy często prowadzisz samochód? Wobec tego powinieneś posiadać okulary uszlachetnione powłoką redukującą odbicia świetlne. Jeżeli sięgasz co chwila po okulary przeciwsłoneczne i często odbierają światło jako rażące, już lekkie zabarwienie szkieł jest pomocnym rozwiązaniem. Więc może samobarwiące szkła okularowe?

W salonach Fielmann dla każdego okularowego problemu można znaleźć indywidualne rozwiązanie. Każde okulary nabyte w salonie Fielmann wykonane są zgodnie z Twoimi osobistymi wymaganiami, potrzebami i odpowiadają warunkom Twojego życia codzienngo. Oczywiście mają one prawidłowe moce korekcyjne, zostały indywidualnie wycentrowane i dopasowane do kształtu głowy. Jeżeli mimo to nie jesteś zadowolony, możesz przynieść okulary po prostu z powrotem: firma Fielmann udziela gwarancji satysfakcji!

Ponadto w salonach Fielmann kupujesz w korzystnych cenach, które gwarantujemy. Jeżeli w ciągu 6 tygodni od zakupu zobaczysz takie same okulary oferowane gdzie indziej w bardziej korzystnej cenie, Fielmann przyjmie okulary z powrotem i zwróci koszt zakupu.

Cieńsze szkła okularowe

W przypadku wysokich wartości dioptrii (mocy szkieł) zaleca się dobieranie szkieł o wysokim współczynniku załamania światła, by w ten sposób zredukować grubość szkieł okularowych. Zapraszamy do odwiedzenia jednego z naszych salonów, gdzie kompetentni optycy udzielą Ci dodatkowych informacji na ten temat.

Szkła okularowe: dla każdej korekcji, na każdą sytuację: Fielmann

Ciągły rozwój technologii wytwarzania szkła stwarza wiele nowych możliwości. To, o czym kiedyś można było tylko pomarzyć, dziś jest już rzeczywistością: na przykład szkła samobarwiące, polaryzacyjne szkła przeciwsłoneczne i okulary przeciwsłoneczne z własną korekcją. Dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom technologicznym w niemalże wszystkich sytuacjach można cieszyć się optymalnym komfortem, jaki zwykle zapewniają okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne – a wszystko za sprawą jednego szkła w jednej oprawce!

Jeżeli nosisz okulary na co dzień, również okulary przeciwsłoneczne powinny posiadać Twoje indywidualne moce korekcyjne i odpowiadać Twoim osobistym potrzebom. Za pomocą okularów przeciwsłonecznych można skorygować prawie wszystkie wady wzroku. Bez względu na to, czy nosisz okulary do czytania, okulary do dali czy też okulary progresywne.

Odpowiednie szkła okularowe na wszystkie dystanse

Fielmann oferuje szeroki wybór szkieł okularowych do wszystkich wad wzroku - jak na przykład do starczowzroczności (presbiopii), krótkowzroczności (myopii), dalekowzroczności (hyperopii) i niezborności (astygmatyzmu). Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić złe widzenie do bliży lub dali przy pomocy okularów jednoogniskowych. Okulary jednoogniskowe, czy też zdecydują się na okulary progresywne jako wariant na wszystkie dystanse, z całą pewnością wybierzest jedno: okulary: Fielmann!

Wytwarzanie szkieł okularowych

W trakcie produkcji szkieł okularowych z piasku kwarcowego wytwarzane są mineralne szkła okularowe surowe, natomiast z tworzyw sztucznych organiczne „semi-finished blanks“ (półfabrykaty) lub gotowe szkła okularowe z mocą optyczną.

Na etapie obróbki powierzchniowej okularowe szkła uzyskują indywidualne moce optyczne osoby, dla której okulary są przeznaczone. Tutaj z krążków lub półfabrykatów wykonywane są „na miarę” szkła okularowe z Twoją indywidualną korekcją.

Optyk nie uczestniczy w tych dwóch etapach wytwarzania szkieł, etapy te przejmuje przemysł. Podobnie uszlachetnienie powierzchni, jak na przykład nanoszenie powłok antyrefleksyjnych lub utwardzających. W firmie Fielmann jest inaczej: w miejscowości Rathenow nad Hawelą, kolebce niemieckiej optyki okularowej, okulary produkowane są od 1801 roku. Tutaj firma Fielmann posiada własne centrum produkcyjne i logistyczne.

To, co inne salony optyczne oddają w ręce przemysłu, Fielmann wykonuje samodzielnie: obróbkę powierzchniową i uszlachetnienie szkieł okularowych. Kontrole jakości w firmie Fielmann to sprawdzian wytrzymałości, który zdają tylko najlepsi. Fielmann udziela bowiem trzyletniej gwarancji na oprawkę i szkła okularowe!

W naszych salonach otrzymasz szkła wysokiej jakości i szkła jakości premium od wiodących producentów znanych marek, jak również szkła okularowe pochodzące z własnej produkcji. Zapraszamy do skorzystania z porady!

Zapraszamy do obejrzenia filmu o produkcji szkieł w firmie Fielmann – wystarczy jedno kliknięcie

Klikając możesz prześledzić procesy wytwarzania szkieł w firmie Fielmann. Przyjrzyjmy się poszczególnym etapom produkcji – od soczewki surowej aż do wykonanych indywidualnie dla Ciebie szkieł do własnych okularów.

Gotowe do oprawienia!

Szkła okularowe są gotowe do zamontowania w oprawce! W tym momencie rozpoczyna się klasyczna, rzemieślnicza praca optyka okularowego. Wykonanie okularów, a więc odpowiednie przygotowanie okrągłych szkieł do zamontowania w oprawce jest pracochłonnym procesem.

Po skontrolowaniu przez optyka, czy szkło okularowe podczas transportu nie zostało uszkodzone i czy zamówione wartości rzeczywiście są zgodne z dostarczonymi mocami korekcyjnymi, rozpoczynają się przygotowania do procesu szlifowania.

Osadzenie szkieł w oprawce to praca wymagająca milimetrowej dokładności. Najnowocześniejsza technika jak np. automatyczne szlifierki CNC wspomagają manualne umiejętności naszych kompetentnych optyków. W warsztatach obowiązują surowe normy. Nawet jeśli wartości szkieł odbiegają tylko nieznacznie, szkła zostaną ponownie zamówione i okulary na nowo wykonane.