Prawidłowe czyszczenie i pielęgnacja soczewek kontaktowych – poradnik dotyczący stosowania płynów wielofunkcyjnych i oksydacyjnych

Nie ma znaczenia, czy nosisz miękkie czy twarde soczewki kontaktowe: pielęgnacja i czyszczenie to ważne kwestie, które mają zapewnić wygodę noszenia soczewek i zdrowie oczu. Jest tak, ponieważ osady na soczewkach mogą prowadzić między innymi do uczucia suchego oka, pogorszenia ostrości wzroku i uczucia ciała obcego w oku. Jeżeli czyścisz soczewki kontaktowe po każdym użyciu, unikasz osadów na powierzchni, usuwasz drobnoustroje i znacząco zmniejszasz w ten sposób ryzyko infekcji. W tym poradniku wyjaśnimy Ci krok po kroku, jak prawidłowo stosować środki do czyszczenia soczewek kontaktowych, takie jak płyn wielofunkcyjny i płyn oksydacyjny.


Jaki środek do pielęgnacji soczewek kontaktowych jest odpowiedni do Twoich soczewek?

Wprawdzie soczewki jednodniowe wyrzucasz po jednokrotnym założeniu, ale inne soczewki kontaktowe, takie jak soczewki roczne czy miesięczne, wymagają regularnej pielęgnacji. W większości przypadków do czyszczenia twardych i miękkich soczewek kontaktowych potrzebnych jest kilka środków pielęgnacyjnych. Te środki do pielęgnacji soczewek kontaktowych powinny być dostosowane nie tylko do Twoich soczewek, lecz również do Twoich potrzeb, jeśli na przykład masz alergie. Dlatego przed użyciem zawsze przeczytaj instrukcję użytkowania i upewnij się, że dany środek pielęgnacyjny jest odpowiedni do Twoich soczewek.

Porada: jeżeli nie masz pewności, jakimi środkami prawidłowo czyścić soczewki kontaktowe, nasi optycy służą poradą w doborze odpowiedniego środka do czyszczenia soczewek kontaktowych.

Zasadniczo system do pielęgnacji soczewek kontaktowych składa się z kilku składników:

  • Środek do czyszczenia powierzchniowego

  • Sól fizjologiczna

  • Płyn wielofunkcyjny lub oksydacyjny

  • Płyn do przechowywania

  • Tabletki neutralizujące i tabletki czyszczące (w razie potrzeby)

  • Krople nawilżające

Płyny wielofunkcyjne łączą w sobie kilka środków: są odpowiednie do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania, a ich stosowanie jest łatwe. Płyny oksydacyjne są trochę trudniejsze w użytkowaniu, za to są jednak bardzo dobrze tolerowane. Poniżej przedstawiamy kroki pielęgnacyjne pomagające w codziennym czyszczeniu soczewek kontaktowych za pomocą płynu oksydacyjnego lub wielofunkcyjnego.

W salonach Fielmann otrzymujesz sprawdzoną jakość!

Podczas wyboru właściwych środków pielęgnacyjnych należy zwracać uwagę, że jakość dostępnych środków do pielęgnacji może być bardzo różna. W salonach Fielmann otrzymąsz wyłącznie środki pielęgnacyjne o sprawdzonej jakości.