Okulary do pracy przy komputerze: Fielmann – odpowiednie okulary do biura!

Rozmawiamy przez skype, surfujemy, piszemy e-maile, czatujemy, googlujemy, uczestniczymy w telekonferencji siedząc przy monitorze, sporządzamy raporty w excelu, umawiamy spotkania za pośrednictwem programu outlook i dokonujemy transakcji pieniężnych online: dla większości z nas dzień pełen bajtów stał się czymś całkowicie naturalnym.


Wielu Polaków spędza każdego dnia czas przed komputerem. Przy tym zapominamy o jednym: praca przy komputerze to ogromny wysiłek dla oczu!

Obecnie eksperci mówią już o „Office-Eye-Syndrom“ – „syndromie oka biurowego” -, gdy oczy są suche i zaczerwienione. Nadwyrężanie wzroku szybko może prowadzić do zmęczenia, bólów głowy i wrażliwości na światło. Oczy są suche lub łzawią i pieką. Rzadko się zdarza, aby miejsce pracy przy komputerze było optymalnie przystosowane do naszego wzroku.

Odbicia i migotania na monitorze, nieprzyjemny kontrast pomiędzy pierwszym a drugim planem, nieprawidłowa odległość od monitora i źle oświetlone pomieszczenie, a także padające na ekran i oślepiające nas promienie słoneczne; istnieje wiele czynników zakłócających nasze widzenie w miejscu pracy. Na rynku oferowane są ergonomiczne krzesła zapobiegające bólom pleców oraz specjalne myszki zapobiegające bólom stawów, jednakże jeden aspekt często jest pomijany: okulary dostosowane do stanowiska pracy!

Właściwy wybór: okulary do pracy przy komputerze ze specjalnymi szkłami jednoogniskowymi

W pierwszej połowie życia często wystarczają „normalne” okulary, by skorygować krótko- lub dalekowzroczność w pomieszczeniu biurowym. Jednakże wraz z wiekiem, ze względu na starczowzroczność potrzebują Państwo dodatkowych okularów do czytania. Ma to związek z tym, że zdolność akomodacyjna soczewki oka cały czas się zmniejsza, również w drugiej połowie życia. Zakres ostrego widzenia staje się coraz mniejszy.

Dlatego nie zawsze normalne okulary do czytania nadają się do pracy przy komputerze. Jeżeli monitor znajduje się na przykład blisko oczu, praca może być męcząca i uciążliwa. Lepszym rozwiązaniem są okulary idealnie dostosowane do miejsca pracy: okulary do pracy przy komputerze ze specjalnymi szkłami jednoogniskowymi.

Wygodna alternatywa: okulary do pracy ze specjalnymi szkłami z szerokim zakresem widzenia

Wyobraźcie sobie Państwo jak często musicie spoglądać z ekranu na klawiaturę, kierować wzrok z akt i innych dokumentów leżących na stole w stronę kolegi siedzącego po drugiej stronie biurka, patrzeć na telefon czy w stronę drzwi. Za każdym razem, kiedy wzrok wędruje, soczewki oka muszą akomodować. Wzrok konfrontowany jest wówczas nie tylko z różnymi odległościami, lecz także ze zmieniającymi się warunkami oświetlenia i kontrastami. Oczy muszą się za każdym razem na nowo dostosowywać, aby stworzyć ostry obraz.

Dlatego do pracy przy monitorze oferowane są specjalne okulary progresywne, które dostosowano właśnie do takich sytuacji. Często nazywa się je „okularami do komputera” lub „okularami do pracy przy komputerze”, jednak eksperci mówią o okularach do komfortowego widzenia w pomieszczeniu lub o okularach ze szkłami do komfortowego widzenia w pomieszczeniu.

W drugiej połowie życia okulary do komfortowego widzenia w pomieszczeniu są najwygodniejszą alternatywą w sytuacjach, kiedy wzrok często wędruje między ekranem komputera i dokumentami leżącymi na biurku oraz przy wykonywaniu innych czynności biurowych. Te specjalne okulary wieloogniskowe umożliwiają dobre widzenie na dużym obszarze - jednak przedmioty położone w dali nie zostaną wyraźnie rozpoznane. Lepszą alternatywą dla wyraźnego widzenia na wszystkich dystansach są okulary progresywne. To okulary na wszystkie odległości!

Dokładność co do milimetra gwarantuje dobre widzenie! Własne okulary do pracy przy komputerze

W celu wykonania indywidualnych okularów do pracy przy komputerze optyk musi ustalić Państwa korekcję i dokładnie wycentrować soczewki. Dopiero pomiar wszystkich niezbędnych parametrów i precyzyjne osadzenie soczewek w oprawie okularowej zapewnią wyraźne, płynne widzenie. Jeśli okulary nie leżą prawidłowo, ich noszenie będzie niewygodne. Widzenie nie jest również wyraźne, jeśli oprawa została niedokładnie dopasowana. W salonach Fielmann badanie wzroku, centrowanie szkieł i dopasowanie oprawy są oczywiście bezpłatne.

Podczas intensywnej pracy przy monitorze nawet niewielkie wady wzroku mogą wywoływać negatywne skutki. Patrzenie szybko męczy, praca jest uciążliwa. Należy regularnie kontrolować wzrok.

Aby ustalić prawidłowe wartości okularów do pracy przy komputerze, konieczne jest przeprowadzenie badania ostrości wzroku. W salonach Fielmann profesjonalni optycy sprawdzą Państwa ostrość wzroku z wykorzystaniem najnowszej technologii.

Po określeniu korekcji nasi optycy doradzą Państwu przy wyborze właściwej oprawy i odpowiednich soczewek do własnych okularów do pracy przy komputerze. Mogą Państwo wybierać spośród różnych materiałów, które na życzenie pokryte zostaną powłokami uszlachetniającymi, jak np. powłoka antyrefleksyjna lub utwardzająca.

Aby okulary do pracy przy komputerze mogły zagwarantować Państwu wyraźne widzenie, soczewki należy wycentrować: centrowanie obejmuje precyzyjne określenie rozstawu oczu, wysokości źrenic oraz wykonanie innych pomiarów. Na podstawie tych parametrów szkła okularowe zostaną wycentrowane z dokładnością co do milimetra i wmontowane w oprawę. Rozbieżności w centrowaniu wywołują skutki uboczne, które rzadko kojarzone są ze źle dopasowanymi okularami. Dolegliwości takie jak bóle głowy, złe samopoczucie i zmęczenie mogą mieć związek z nieprawidłowym wycentrowaniem okularów.

Szkła okularowe powłoką antyrefleksyjną!

Uciążliwe odblaski świetlne można łatwo zminimalizować dzięki powłokom antyrefleksyjnym.

Dobre okulary dzięki dobremu doradztwu: Fielmann

Dzień pracy może się bardzo dłużyć, kiedy nosi się nieodpowiednie okulary! Przyjemna w noszeniu, wygodna oprawka z lekkimi szkłami organicznymi ułatwi Państwu życie w pracy. W salonach Fielmann znajdą Państwo bogaty wybór oprawek, ponad 2000 opraw w każdym salonie. Nasi optycy doradzą Państwu w kompetentny sposób i pomogą w wyborze właściwych szkieł do pracy przy monitorze. Szkła okularowe z powłoką antyrefleksyjną eliminują na przykład dokuczliwe odblaski świetlne na monitorze. Dzięki temu pracuje się dużo przyjemniej.

Fachowe porady mają podstawowe znaczenie przy wyborze własnych okularów! Optymalne dopasowanie okularów do komputera zależy od wielu czynników. I tak koniecznymi informacjami do ustalenia odpowiedniej mocy szkieł są odległość od monitora, układ klawiatury oraz położenie innych przyborów do pracy. W celu dokładnego określenia wymogów wzrokowych związanych z pracą przy komputerze i na danym stanowisku pracy, w salonie Fielmann nasi optycy dokonają symulacji warunków panujących w miejscu pracy. Dlatego podczas rozmowy stawiane są pytania dotyczące Państwa środowiska pracy. Na podstawie możliwie najdokładniejszych danych stworzymy idealne okulary do pracy, które zapewnią bardzo dobrą jakość widzenia przy monitorze.