Okulary progresywne: Fielmann – płynnie pokonać wszystkie dystanse!

„Gdzie są moje okulary...?” Czy to pytanie brzmi znajomo? Odpowiedź w słuchowisku monachijskiego komika Karla Valentina była następująca: „Tobie do szukania okularów potrzebne są okulary!”

Ten, komu potrzebne są okulary do czytania i okulary do dali, poszukuje często dwóch par. Od śmierci Valentina w roku 1948 upłynęło jeszcze ponad 10 lat, zanim opracowano pierwsze szkła do okularów progresywnych. Dzisiaj dzięki jednej parze okularów można rozwiązać trzy problemy: Okulary progresywne korygują krótkowzroczność, służą przy starczowzroczności jako okulary do czytania i również w obszarze pośrednim – na przykład pracując przy biurku – wszystko widzą Państwo jasno i wyraźnie.

To oznacza, że: w okularach progresywnych rozpoznają Państwo swojego szefa na drugim końcu korytarza, będą mogli patrzeć w oczy partnerowi handlowemu podczas rozmowy i przeczytać projekt umowy bez konieczności uprzedniej zmiany okularów. Okulary progresywne są więc okularami na każdą sytuację i każdą odległość. Karlowi Valentinowi na pewno by się to podobało!

Soczewka progresywna: płynne, wyraźne widzenie na wszystkie odległości

Okulary progresywne są określane przez optyków również jako „okulary wieloogniskowe”, ponieważ jednym szkłem korygowane są różne wady. Dla Państwa oznacza to, że patrząc ku górze, w okularach progresywnych widzą Państwo ostro w dali, spoglądając w dół, ostro w bliży.

Obecnie dzięki nowoczesnej technologii produkcji można zapewnić, że w obszarach peryferyjnych szkieł progresywnych występuje co najwyżej minimalna nieostrość, która przez większość osób noszących okulary jest ledwie zauważalna i intuicyjnie niwelowana ruchem głowy w bok. Proces produkcyjny okularów progresywnych jest złożony: dzięki zmiennej krzywiźnie powierzchni szkła dziesiątki mocy optycznych połączone są w jednym szkle progresywnym.

Okulary progresywne to najwygodniejszy i najnowocześniejszy sposób korekcji starczowzroczności (presbiopii). Ponieważ szkieł progresywnych właściwie nie można odróżnić od normalnych szkieł jednoogniskowych, nie zdradzają one Państwa wieku. Ponadto starczowzroczność jest całkowicie naturalnym procesem. Związany jest on ze słabnącą elastycznością soczewki oka: tak zwana zdolność akomodacyjna ulega pogorszeniu. Co oznacza, że soczewka oka nie uwypukla się w wystarczający sposób. W rezultacie przedmioty znajdujące się blisko nie są widziane ostro: potrzebują Państwo okularów do czytania!

Więcej na temat starczowzroczności
Więcej na temat okularów do czytania

Nawet jeśli okulary do czytania wyglądają dzisiaj gustownie i przyjęły się jako modny dodatek, okulary progresywne stanowią wygodną alternatywę dla korekcji starczowzroczności. Dzięki okularom progresywnym unikną Państwo ciągłej zmiany okularów do czytania na okulary, które korygują tylko dal. Nowoczesne okulary progresywne to ogromny postęp dla tych wszystkich, których oczy muszą reagować na szybko zmieniające się sytuacje i różne odległości. Inaczej niż w przypadku okularów do czytania, okulary progresywne umożliwiają wyraźne widzenie w dali, w bliży a także na odległości pośrednie. Obszary szkła o różnej zdolności skupiającej stopniowo i płynnie przechodzą jeden w drugi, stąd nazwa progresywne: „stopniowo wzrastający”. W okularach oczy kierujemy płynnie w tą i z powrotem między różnymi dystansami.

Starczowzroczność

Wraz z wiekiem elastyczność soczewki oka zmniejsza się. Z tego względu oko traci zdolność ostrego odzwierciedlania położonych blisko przedmiotów, litery i cyfry rozmywają się. Okulary progresywne to najwygodniejszy i najnowocześniejszy sposób korekcji starczowzroczności (presbiopii).