Płyny oksydacyjne

  • Dokładne i szybkie czyszczenie

  • Bez konserwantów

  • Odpowiedni dla alergików

Płyny oksydacyjne

( 1 )

Płyn oksydacyjny do soczewek kontaktowych: czyszczenie nadtlenkiem wodoru!

Płyny oksydacyjne są środkami do pielęgnacji soczewek kontaktowych, służącymi do dezynfekcji soczewek po noszeniu. Płyny te, w połączeniu z innymi środkami pielęgnacyjnymi nazywane również systemami oksydacyjnymi, są bardzo dobrze tolerowane i niezwykle skuteczne w zwalczaniu zarazków.

Informacje o pielęgnacji soczewek kontaktowych płynami oksydacyjnymi

Szczególnie w przypadku wrażliwych oczu zaleca się stosowanie tych płynów, ponieważ - w przeciwieństwie do większości płynów typu All-in-One - nie zawierają one żadnych konserwantów. Jeśli masz wrażliwe oczy lub uczulenie na konserwanty, dobrym rozwiązaniem są płyny oksydacyjne.

Płyny oksydacyjne stosuje się przede wszystkim do dezynfekcji miękkich soczewek kontaktowych, ale niektóre płyny oksydacyjne można również stosować do pielęgnacji stabilnokształtnych soczewek kontaktowych. Po czyszczeniu powierzchni drugim etapem pielęgnacji soczewek kontaktowych jest ich dezynfekcja. W przypadku stosowania systemów oksydacyjnych zwykle wymagany jest jeden dodatkowy etap pielęgnacji w porównaniu z roztworami wielofunkcyjnymi. Ponieważ po czyszczeniu soczewek kontaktowych konieczna jest neutralizacja nadtlenku wodoru zawartego w płynach oksydacyjnych, zanim można ponownie założyć soczewki kontaktowe do oczu.

Uwaga: nie wolno zapominać o neutralizacji!

Płyny oksydacyjne w żadnym wypadku nie mogą dostać się do oczu! Po dezynfekcji konieczna jest najpierw odpowiednie neutralizacja soczewek kontaktowych przez odpowiedni czas, zanim możliwe jest ich założenie. Należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji okulisty lub optyka oraz informacji zawartych w ulotce informacyjnej systemu oksydacyjnego.
Prawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych

Jednostopniowe systemy oksydacyjne

W przypadku jednostopniowego systemu oksydacyjnego płyn wlewa się do specjalnego pojemnika na soczewki. W przypadku innych systemów jednostopniowych neutralizacja jest przeprowadzana za pomocą tabletki neutralizującej, która jest zwykle oferowana przez producenta wraz z odpowiednim płynem oksydacyjnym. 

Dwustopniowe systemy oksydacyjne

Dwustopniowe systemy oksydacyjne dezynfekują bardzo dokładnie soczewki kontaktowe, ponieważ stężenie nadtlenku wodoru jest stałe przez cały czas trwania procedury dezynfekcji. W systemach jednostopniowych (systemach katalizatorów lub systemach tabletek) nie ma to miejsca, lub ma miejsce tylko w ograniczonym zakresie.

W dwustopniowym systemie oksydacyjnym po zakończeniu dezynfekcji usuwa się płyn oksydacyjny, a do pojemnika wlewa się inny płyn, roztwór neutralizujący. W celu zapobiegnięcia uszkodzeniom oczu bezwzględnie konieczne jest, aby soczewki kontaktowe pozostały w roztworze neutralizującym przez czas zalecany przez producenta.

Czas trwania procedury neutralizacji w systemach dwustopniowych jest trochę krótszy niż w przypadku systemów jednostopniowych, ponieważ w systemach dwustopniowych konieczna jest neutralizacja tylko pozostałości nadtlenku w soczewkach kontaktowych, a nie całej zawartości pojemnika. W przypadku stosowania tego płynu oksydacyjnego należy zachować szczególną ostrożność, aby nie zapomnieć o neutralizacji, ponieważ zarówno płyn oksydacyjny, jak i neutralizujący są bezbarwne.

Dwustopniowe systemy oksydacyjne

Dwustopniowe systemy oksydacyjne dezynfekują bardzo dokładnie soczewki kontaktowe, ponieważ stężenie nadtlenku wodoru jest stałe przez cały czas trwania procedury dezynfekcji. W systemach jednostopniowych (systemach katalizatorów lub systemach tabletek) nie zawsze się tak dzieje lub nie dzieje się tak w ogóle.

W dwustopniowym systemie oksydacyjnym po zakończeniu dezynfekcji usuwa się płyn oksydacyjny, a do pojemnika wlewa się inny płyn, czyli roztwór neutralizujący. W celu zapobiegnięcia uszkodzeniom oczu bezwzględnie konieczne jest, aby soczewki kontaktowe pozostały w roztworze neutralizującym przez czas zalecany przez producenta.

Czas trwania procedury neutralizacji w systemach dwustopniowych jest trochę krótszy niż w przypadku systemów jednostopniowych, ponieważ w systemach dwustopniowych konieczna jest neutralizacja tylko pozostałości nadtlenku w soczewkach kontaktowych, a nie całej zawartości pojemnika. W przypadku stosowania tego płynu oksydacyjnego należy zachować szczególną ostrożność, aby nie zapomnieć o neutralizacji, ponieważ zarówno płyn oksydacyjny, jak i neutralizujący są bezbarwne.

Jak długo trwa neutralizacja systemów oksydacyjnych?

Procedura neutralizacji trwa w przypadku systemów jednostopniowych z reguły do sześciu godzin, a w przypadku systemów dwustopniowych krócej. Należy przestrzegać również tutaj czasu neutralizacji wyznaczonego przez producenta. Jest on podany w ulotce informacyjnej. Po neutralizacji soczewki kontaktowe nie mogą mieć już styczności z płynem oksydacyjnym.

W przypadku stosowania płynów oksydacyjnych należy bezwzględnie przestrzegać ulotki informacyjnej i informacji podawanych przez osobę dopasowującą soczewki. Nasi wykwalifikowani optycy chętnie wyjaśnią Państwu w każdej chwili prawidłowe stosowanie tego środka do pielęgnacji soczewek.

Specjalista Fielmann ds. soczewek kontaktowych w Państwa okolicy

Więcej na temat prawidłowej pielęgnacji soczewek kontaktowych

Czy płyn oksydacyjny jest właściwym środkiem pielęgnacyjnym dla Ciebie?

Czy płyn oksydacyjny jest właściwym środkiem pielęgnacyjnym dla Twoich potrzeb, zależy głównie od Twoich przyzwyczajeń w zakresie czasu noszenia soczewek oraz długości snu. Ważne jest przy tym, że przerwy w noszeniu soczewek (w dzień lub w nocy) muszą być wystarczająco długie, aby możliwa była konieczna dezynfekcja i neutralizacja. Nasi specjaliści ds. soczewek kontaktowych chętnie udzielą Tobie niezobowiązująco i bezpłatnie porady w salonie Fielmann.

Należy przestrzegać informacji podawanych przez producentów i optyków!

Producenci środków pielęgnacyjnych do soczewek kontaktowych podają dokładne informacje o konieczny czasie neutralizacji. Należy go bezwzględnie przestrzegać!