• moje konto
  • Okulary
  • Okulary przeciwsłoneczne
  • Soczewki kontaktowe
  • Porady
  • Usługi
  Znajdź salon Fielmann w Twojej okolicy
  Prawidłowe etapy pielęgnacji soczewek kontaktowych
  Pielęgnacja i akcesoria

  Prawidłowe czyszczenie soczewek kontaktowych: czystość krok po kroku!

  Z zasady konieczne jest regularna pielęgnacja wszystkich soczewek kontaktowych, z wyjątkiem soczewek jednodniowych. Do czyszczenia i dezynfekcji stosowane są często różne środki do pielęgnacji soczewek.


  Państwa indywidualne zestawienie środków pielęgnacyjnych nazywane jest systemem do soczewek kontaktowych. Państwa osobisty system do soczewek kontaktowych powinien być dostosowany do soczewek, Państwa indywidualnych potrzeb i ewentualnie występujących alergii. Zachęcamy do bezpłatnego i niezobowiązującego skorzystania z porady naszych certyfikowanych optyków podczas wyboru i stosowania środków pielęgnacyjnych.

  Prawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych jest w znacznym stopniu zależna od stosowanych środków pielęgnacyjnych. W każdym przypadku należy jednak przestrzegać informacji ogólnych:

  Pielęgnację soczewek kontaktowych powinni Państwo rozpoczynać od czyszczenia soczewek (krok 1). Po czyszczeniu, lub też w międzyczasie, powinni Państwo płukać soczewki kontaktowe solą fizjologiczną (krok 2). Zanim będą Państwo mogli ponownie założyć soczewki kontaktowe, muszą Państwo przeprowadzić ich dezynfekcję (krok 3). Jeśli stosowali Państwo  płyn oksydacyjny, najpierw muszą go Państwo zneutralizować (krok 4). Stosując tzw. płyny wielofunkcyjne możliwe jest nawet zastąpienie wszystkich tych kroków jednym krokiem.

  Oprócz takich regularnych czynności pielęgnacyjnych, mogą Państwo w międzyczasie przechowywać swoje soczewki, przeciwdziałać silnym osadom proteinowym na soczewkach lub dostarczać oczom dodatkowego nawilżenia. Również do tych celów dostępne są specjalne środki do pielęgnacji soczewek.

  Płyny wielofunkcyjne są łatwiejsze i bezpieczniejsze podczas stosowania niż płyny oksydacyjne. Osoby noszące soczewki, które mają wrażliwe oczy lub alergie na konserwanty, powinny jednak wybierać płyny oksydacyjne, ponieważ nie zawierają one konserwantów.

  Krok 1: Czyszczenie powierzchni soczewek

  Osady, takie jak tłuszcze (lipidy) i inne zabrudzenia można usuwać środkiem do czyszczenia powierzchni soczewek poprzez ostrożne pocieranie soczewek między opuszkami palców. 
  Dostępne są nawet takie środki do czyszczenia, które bez problemu usuwają pozostałości kosmetyków z soczewek. 
  Nowa generacja takich środków do czyszczenia powierzchni działa mechanicznie dzięki kulkom polimerów, inne zawierają środki powierzchniowo czynne lub alkohol.

   

  Krok 2: Płukanie

  Uwaga: Do spłukania cząstek brudu nie wolno w żadnym razie stosować wody z kranu! Zamiast tego należy stosować sól fizjologiczną, ponieważ z pewnością nie zawiera ona żadnych drobnoustrojów ani innych szkodliwych pozostałości. W przypadku wrażliwych oczu specjaliści zalecają stosowanie soli fizjologicznej bez konserwantów. Sól fizjologiczna nadaje się do pielęgnacji miękkich i twardych soczewek kontaktowych.

  Krok 3: Dezynfekcja

  Soczewki kontaktowe muszą być starannie dezynfekowane. Dostępne są środki pielęgnacyjne, które zawierają dodatki dezynfekujące. Zaliczane są tu płyny wielofunkcyjne i płyny oksydacyjne. W celu prawidłowej dezynfekcji soczewek kontaktowych konieczne jest ich pozostawienie na pewien czas w roztworze, aby możliwe było zabicie drobnoustrojów.

  W przypadku stosowania płynów wielofunkcyjnych i płynów oksydacyjnych należy bezwzględnie przestrzegać ulotki informacyjnej i informacji podawanych przez osobę dopasowującą soczewki. Nasi kompetentni optycy chętnie wyjaśnią Państwu w każdej chwili prawidłowe stosowanie tych środków do pielęgnacji soczewek.

  Płyny wielofunkcyjne są łatwiejsze i bezpieczniejsze podczas zastosowania niż płyny oksydacyjne. W przypadku wrażliwych oczu lub alergii na konserwanty zalecane są jednak płyny oksydacyjne, ponieważ nie zawierają one konserwantów.

  Krok 4: Neutralizacja

  W przypadku wszystkich płynów oksydacyjnych konieczna jest neutralizacja przed ponownym założeniem soczewek kontaktowych. Styczność oczu z zawartym w płynach oksydacyjnym nadtlenkiem wodoru jest bolesna i należy jej w miarę możliwości unikać! Soczewki kontaktowe muszą pozostać przez jakiś czas w roztworze neutralizacyjnym, zanim będzie możliwe ich ponowne założenie. Procedura ta może trwać do 6 godzin. Należy bezwzględnie przestrzegać informacji w ulotce oraz informacji okulisty lub optyka.

  Przechowywanie

  [Translate to pl-PL:] Aufbewahrung der Kontaktlinsen

  Do bezpiecznego przechowywania soczewek kontaktowych potrzebny jest płyn do przechowywania. Płyn ten zapewnia, że do następnego założenia soczewki pozostaną zdezynfekowane. 
  Płyn chroni przed zarazkami i utrzymuje nawilżenie powierzchni soczewek kontaktowych.

  Zeichenfläche 4 user-loggedout user-loggedin Compass Rechnung Przelewy24 pobraniem PayPal Visa Mastercard dobirka