• moje konto
  • Okulary
  • Okulary przeciwsłoneczne
  • Soczewki kontaktowe
  • Porady
  • Usługi
  Znajdź salon Fielmann w Twojej okolicy
  Okulary przy krótkowzroczności w salonach Fielmann
  Oko

  Krótkowzroczność i jej przyczyny

  Czytanie? To żaden problem! Jednak w dali wszystko staje się niewyraźne. Nie można rozpoznać ludzi na drugiej stronie ulicy, znaki drogowe są zamazane, film w kinie ogląda się jakby przez mgłę – chyba że siedzą Państwo w pierwszym rzędzie.


  Diagnoza brzmi: krótkowzroczność (myopia). Ten, kto jest „krótko”-widzem, widzi w bliży – czyli na krótki dystans – wyśmienicie, jednak wszystko, co jest położone dalej, rozpoznaje z trudem i raczej źle.

  Przyczyną krótkowzroczności w wielu przypadkach jest zbyt długa gałka oczna (krótkowzroczność osiowa), zbyt wysoka zdolność zbierająca, soczewki oka (krótkowzroczność soczewkowa) lub wspólne występowanie obu cech. Niezależnie od przyczyny w przypadku krótkowzroczności promienie świetlne skupiane są przed siatkówką. Powstaje nieostry obraz.

  Pierwszą oznaką może być złe widzenie w nocy. Jadąc po zmroku autostradą nawet oświetlonych znaków nie można rozpoznać wyraźnie. W ciągu dnia krótkowzroczność jest zauważalna wówczas, gdy drzewa nagle spostrzegane są jako „zielona całość”, liści i gałęzi nie można wyraźnie odróżnić.

  Osoby krótkowzroczne z całą pewnością nie są nieuprzejme – po prostu często dopiero za późno rozpoznają twarze i osoby. „Czy to nie był profesor naszego syna...?” Syn natomiast zauważa, że jest krótkowzroczny dopiero wtedy, kiedy na sali wykładowej nie może dobrze przeczytać formułek pisanych przez profesora na tablicy.

  Początkowo, by zniwelować tę wadę, krótkowidze patrząc w dal przymykają oczy. Jednocześnie twarz przybiera pytający wyraz, oczy wciąż są zmrużone – u starożytnych Greków „myopia” znaczyła „mrużenie”. Dlatego krótkowzroczność nazywamy również myopią. Mrużenie oczu ma mianowicie podobny efekt jak zamykanie przesłony w kamerze - powstaje większa głębia ostrości.

  Można poskarżyć się swoim rodzicom: krótkowzroczność w wielu przypadkach jest dziedziczna! Krótkowzroczni rodzice mają na ok. 60 procent również krótkowzroczne dzieci. Istnieją jednak też „czynniki ryzyka” rozwoju krótkowzroczności.

  Podczas czytania i pisania należy koniecznie zwracać uwagę na dobre oświetlenie! Okuliści zalecają jak najwcześniejsze korygowanie krótkowzroczności za pomocą okularów.

  To, czy ktoś jest krótkowidzem, można stwierdzić podczas zwykłego badania ostrości wzroku u lekarza okulisty lub optyka. Jeśli została stwierdzona myopia, optyk wybierze szkło minusowe (soczewkę rozpraszającą). Taka korekcja zmienia wpadanie światła tak, że promienie świetlne, podobnie jak u osób z okiem miarowym, skupiane są dokładnie na siatkówce. Jednostką miary zdolności zbierającej jest dioptria (krótko: dpt). Osoby krótkowzroczne potrzebują do korekcji ujemnych mocy optycznych. Dlatego przed liczbą dioptrii znajduje się znak minus, czyli na przykład -2 dpt.

  TO RÓWNIEŻ MOŻE PAŃSTWA ZAINTERESOWAĆ
  MODA, JAKOŚĆ I KORZYSTNE CENY. ŚWIADCZENIA FIRMY FIELMANN.
  Bezpłatne badanie ostrości wzroku

  Kompetentni optycy określą Państwa ostrość widzenia korzystając z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych.
  Gwarancja satysfakcji

  W salonach Fielmann kupują Państwo bez ryzyka. Jeżeli nie będą Państwo zadowoleni z nowych okularów, mogą Państwo je wymienić lub oddać, a my zwrócimy cenę zakupu. W każdej chwili.


  Gwarancja zwrotu pieniędzy

  W salonach Fielmann kupują Państwo w korzystnych cenach, które gwarantujemy. Jeżeli w ciągu 6 tygodni od zakupu zobaczą Państwo takie same okulary oferowane gdzie indziej w bardziej korzystnej cenie, Fielmann przyjmie okulary z powrotem i zwróci cenę zakupu.


  Zeichenfläche 4 user-loggedout user-loggedin Compass Rechnung Przelewy24 pobraniem PayPal Visa Mastercard dobirka