Usuwanie rys z okularów: sprawdź rozwiązania

Wystarczy drobna nieuwaga i na okularach może pojawić się rysa. To nie tylko irytujące – w większości przypadków zarysowania negatywnie wpływają na jakość widzenia. Ale w jaki sposób możemy usunąć rysy z okularów? Z tego poradnika dowiesz się, jakie rozwiązania są dostępne w przypadku porysowanych szkieł, jakich metod lepiej nie stosować samemu i w jaki sposób możesz zapobiegać powstawaniu rys.

Porysowane szkła: dlaczego to taki problem?

Czasem to jedna wielka rysa, a czasami mnóstwo małych, które zauważalne są dopiero przy dokładniejszym przyjrzeniu się powierzchni szkieł. Porysowane szkła okularowe to nie tylko źródło irytacji. W zależności od tego, w którym miejscu znajdują się rysy i jakiej są wielkości, zarysowania na powierzchni szkieł mogą także utrudniać widzenie.

Mogą nas na przykład rozpraszać i w ten sposób zaburzać naszą koncentrację – zwłaszcza jeśli znajdują się bezpośrednio w polu widzenia. Z drugiej strony rysy na okularach mogą powodować rozproszenie światła i powstawanie refleksów świetlnych, które mogą nas oślepić. Inne skutki rys to niewyraźne lub zniekształcone widzenie, a także problemy z oceną odległości. Taki stan rzeczy może, szczególnie podczas jazdy samochodem lub obsługi maszyn, prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Rysy na okularach nierzadko mają również negatywny wpływ na powłoki okularowe: w przypadku porysowanych szkieł może zdarzyć się tak, że działanie powłok takich jak ochrona UV czy też powłoka antyrefleksyjna może zostać zaburzone. Wówczas oczy nie są już w wystarczającym stopniu zabezpieczone przed szkodliwym wpływem środowiska.

Utrudnione widzenie spowodowane rysami na powierzchni szkieł ma również negatywne skutki dla naszego zdrowia: nasze oczy są zbyt obciążone i szybciej się męczą, co może prowadzić do podrażnień oraz bólu, a nawet zawrotów głowy. Aby uniknąć tego typu problemów, należy szybko usunąć powstałe rysy.

W jaki sposób można usunąć rysy ze szkieł okularowych?

Rysy na samochodzie lub na wyświetlaczu smartfona można często przynajmniej wizualnie zniwelować, stosując niewielką ilość politury lub podobnego środka. Jednak w przypadku szkieł okularowych sprawa nie jest tak prosta. Co prawda również optycy czasami posługują się politurą, jednak w przypadku szkieł wyposażonych w różnego rodzaju powłoki usuwanie rys przy użyciu tej metody jest zwykle niemożliwe. Również większość krążących w Internecie porad z cyklu „zrób to sam” przynosi skutki raczej odwrotne od zamierzonych. Posługując się odpowiednimi przykładami, wyjaśnimy Ci teraz, dlaczego tak się dzieje.

Samodzielne usuwanie rys z okularów: tego lepiej nie próbuj!

Wiele osób próbuje samodzielnie usunąć rysy z okularów. Jednak większość metod i środków nie działa tak, jak powinna. Co więcej, tego typu działania często prowadzą do jeszcze poważniejszego uszkodzenia szkieł.

·         Pasta do zębów, proszek do pieczenia czy też politury – w teorii polerowanie szkieł przy wykorzystaniu ziarnistych substancji powinno usunąć zarysowaną warstwę poprzez tarcie, prowadząc tym samym do ponownego wygładzenia polerowanej powierzchni. Polerowanie szkieł okularowych wyposażonych w różnego rodzaju powłoki przy wykorzystaniu pasty do zębów, proszku do pieczenia rozpuszczonego w wodzie czy też innych politur, może co prawda usunąć niewielkie rysy – jednocześnie uszkadzając jednak cenne powłoki. Znajdują się one bowiem na właściwej powierzchni szkieł i polerowanie powoduje ich usunięcie. Stosowanie tego sposobu usuwania rys z okularów nie jest zatem dobrym pomysłem. Ponadto na skutek tarcia często powstaje jeszcze więcej rys, które mogą nawet wpływać na działanie korekcyjne danych okularów.

·         Oliwka dla dzieci lub krem do opalania: mówi się, że oliwki pielęgnacyjne czy olej kuchenny potrafią wypełnić i zarazem zniwelować drobne rysy. Co prawda olej faktycznie dostaje się do rowków na powierzchni szkieł, jednak takie działanie nie skutkuje usunięciem rys. Wręcz przeciwnie – tłusta warstwa, która tworzy się na powierzchni okularów po wtarciu w nie oleju lub kremu jest bardzo trudna do usunięcia i pogarsza widzenie. Dodatkowo kremy do opalania, które mogą dostać się np. na powierzchnię okularów przeciwsłonecznych uszkadzają warstwy ochronne szkieł i dlatego należy je od razu usuwać przy użyciu ściereczki z mikrofibry.

Również agresywne, żrące środki do czyszczenia szkła nie nadają się do usuwania rys ze szkieł okularowych, ponieważ przynoszą one zwykle więcej szkody niż pożytku. Jeśli więc zauważysz rysy na swoich okularach, najlepiej zgłoś się do salonu optycznego. W salonach Fielmann dowiesz się od razu, czy możliwe jest usunięcie rys z Twoich okularów.

W rzeczywistości w wielu przypadkach nie ma już takiej możliwości. Aby więc zapewnić sobie optymalną jakość widzenia, należy wymienić zarysowane szkła. Nie musisz jednak od razu kupować nowych okularów – jeżeli Twoje oprawki są w dobrym stanie, wystarczy, że zdecydujesz się na wstawienie nowych szkieł. Jeżeli zaś posiadasz bezpłatne ubezpieczenie okularów w firmie Fielmann, w przypadku uszkodzeń w postaci rys wymiana szkieł będzie bezpłatna.

W salonach Fielmann kupujesz bez ryzyka.

Nasze usługi i gwarancje

W salonach Fielmann kupujesz bez ryzyka, ponieważ udzielamy gwarancji satysfakcji.

Jak powstają rysy na okularach i w jaki sposób można ich uniknąć?

Jak już wspominaliśmy, usunięcie rys z powierzchni okularów rzadko jest możliwe. Można jednak zrobić wiele rzeczy, aby zapobiec ich powstawaniu. Większość uszkodzeń na powierzchni szkieł powstaje bowiem poprzez nieprawidłowe przechowywanie, użytkowanie lub czyszczenie okularów. W ten sposób na powierzchnię szkieł dostają się często niewielkie cząsteczki, które zostawiają po sobie ślady. W porównaniu do prawdziwych szkieł nieco delikatniejsze soczewki plastikowe zarysowują się jeszcze łatwiej. Zdradzimy Ci kilka sposobów, które pozwolą Ci uniknąć zarysowania okularów.

Porysowane okulary: lepiej zapobiegać niż usuwać

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec powstawaniu rys na powierzchni swoich okularów. Oto kilka przykładów:

  • Utwardzająca powłoka ochronna: wiele osób decyduje się obecnie na soczewki plastikowe, ponieważ są one zdecydowanie lżejsze niż prawdziwe szkło. Minus: ze względu na to, że materiał ten jest delikatniejszy, okulary z plastikowymi soczewkami dużo łatwiej ulegają zarysowaniu niż tradycyjne szkła. Można temu jednak przeciwdziałać, decydując się na powłokę utwardzającą. Sprawia ona, że plastik staje się bardziej wytrzymały, dzięki czemu okulary nie zarysowują się tak łatwo. Powłoki hydrofobowe zapewniają dodatkowo łatwiejsze czyszczenie szkieł, co pozwala na uniknięcie zarysowań powstających podczas czyszczenia okularów.

  • Przechowywanie: jeżeli nie nosisz akurat swoich okularów, zadbaj o odpowiednie miejsce ich przechowywania. Odkładaj je zawsze oprawkami, a nie szkłami do dołu. Jeżeli okulary nie będą Ci potrzebne przez dłuższy czas lub chcesz je bezpiecznie przetransportować, wykorzystaj odpowiednie etui. Zwróć uwagę na to, aby było ono odpowiednio duże, miękko wyściełane i stabilne, by zapewnić wystarczającą ochronę okularów. W ten sposób unikniesz powstawania rys i innych uszkodzeń na powierzchni szkieł.

  • Użytkowanie: rysy mogą powstawać również w trakcie noszenia okularów. Jeżeli okulary są zbyt luźne, mogą przy wykonywaniu pewnych ruchów zsunąć się z nosa i upaść na ziemię. W takim wypadku należy ponownie dopasować okulary do kształtu głowy. Jeżeli dużo się ruszasz i często zdejmujesz i zakładasz okulary, dobrym rozwiązaniem może okazać się łańcuszek do okularów. Podczas jego noszenia należy jednak uważać, aby nie dotykał on szkieł. W przeciwnym wypadku również w ten sposób mogą powstać zarysowania.

  • Prawidłowe czyszczenie: większość rys na okularach powstaje poprzez zaniedbywanie czyszczenia lub jego nieprawidłowe wykonywanie. Zanieczyszczenia, takie jak kurz, tłuszcz itp. należy regularnie usuwać, ponieważ naruszają one powierzchnię szkieł, co może skutkować powstawaniem rys. Często wystarczające jest wyczyszczenie okularów przy użyciu letniej wody i odrobiny łagodnego płynu do mycia naczyń. Zrezygnuj z silnych środków czyszczących, zaś do osuszania i polerowania używaj wyłącznie czystych chusteczek do czyszczenia lub ściereczek z mikrofibry. Szczególnie delikatnym sposobem czyszczenia jest wykorzystanie myjki ultradźwiękowej. Tutaj dowiesz się więcej na temat prawidłowego czyszczenia okularów. Dzięki temu usuwanie rys z Twoich okularów nie będzie konieczne, ponieważ po prostu się na nich nie pojawią.

A tak na marginesie: nasi specjaliści mogą z reguły szybko uporać się z prostymi usterkami, takimi jak poluzowane zauszniki lub noski czy też wygięte oprawki. W salonach Fielmann wiele mniejszych napraw możemy wykonać dla Ciebie za darmo i bezpośrednio w salonie. Z chęcią pomożemy Ci nie tylko w przypadku rys na powierzchni szkieł, ale również w przypadku porysowanych oprawek: tego typu zarysowania można bowiem z reguły całkiem łatwo usunąć, w przeciwieństwie do rys na powierzchni szkieł.