Usuwanie rys z okularów: sprawdź rozwiązania

Wystarczy drobna nieuwaga i na okularach może pojawić się rysa. To nie tylko irytujące – w większości przypadków zarysowania negatywnie wpływają na jakość widzenia. Ale w jaki sposób możemy usunąć rysy z okularów? Z tego poradnika dowiesz się, jakie rozwiązania są dostępne w przypadku porysowanych szkieł, jakich metod lepiej nie stosować samemu i w jaki sposób możesz zapobiegać powstawaniu rys.

Porysowane szkła: dlaczego to taki problem?

Czasem to jedna wielka rysa, a czasami mnóstwo małych, które zauważalne są dopiero przy dokładniejszym przyjrzeniu się powierzchni szkieł. Porysowane szkła okularowe to nie tylko źródło irytacji. W zależności od tego, w którym miejscu znajdują się rysy i jakiej są wielkości, zarysowania na powierzchni szkieł mogą także utrudniać widzenie.

Mogą nas na przykład rozpraszać i w ten sposób zaburzać naszą koncentrację – zwłaszcza jeśli znajdują się bezpośrednio w polu widzenia. Z drugiej strony rysy na okularach mogą powodować rozproszenie światła i powstawanie refleksów świetlnych, które mogą nas oślepić. Inne skutki rys to niewyraźne lub zniekształcone widzenie, a także problemy z oceną odległości. Taki stan rzeczy może, szczególnie podczas jazdy samochodem lub obsługi maszyn, prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Rysy na okularach nierzadko mają również negatywny wpływ na powłoki okularowe: w przypadku porysowanych szkieł może zdarzyć się tak, że działanie powłok takich jak ochrona UV czy też powłoka antyrefleksyjna może zostać zaburzone. Wówczas oczy nie są już w wystarczającym stopniu zabezpieczone przed szkodliwym wpływem środowiska.

Utrudnione widzenie spowodowane rysami na powierzchni szkieł ma również negatywne skutki dla naszego zdrowia: nasze oczy są zbyt obciążone i szybciej się męczą, co może prowadzić do podrażnień oraz bólu, a nawet zawrotów głowy. Aby uniknąć tego typu problemów, należy szybko usunąć powstałe rysy.

W jaki sposób można usunąć rysy ze szkieł okularowych?

Rysy na samochodzie lub na wyświetlaczu smartfona można często przynajmniej wizualnie zniwelować, stosując niewielką ilość politury lub podobnego środka. Jednak w przypadku szkieł okularowych sprawa nie jest tak prosta. Co prawda również optycy czasami posługują się politurą, jednak w przypadku szkieł wyposażonych w różnego rodzaju powłoki usuwanie rys przy użyciu tej metody jest zwykle niemożliwe. Również większość krążących w Internecie porad z cyklu „zrób to sam” przynosi skutki raczej odwrotne od zamierzonych. Posługując się odpowiednimi przykładami, wyjaśnimy Ci teraz, dlaczego tak się dzieje.