• moje konto
    • Okulary
    • Okulary przeciwsłoneczne
    • Soczewki kontaktowe
    • Porady
    • Usługi
    Znajdź salon Fielmann w Twojej okolicy
    Produkcja soczewek okularowych
    O okularach

    O wytwarzaniu szkieł okularowych

    4,8 miliona szkieł okularowych rocznie! Szkła w takiej ilości opuściły w jednym tylko roku własny zakład produkcyjny firmy Fielmann w miejscowości Rathenow nad rzeką Hawelą.


    O produkcji szkieł okularowych

    Pierwszy krok w produkcji szkieł okularowych to wytwarzanie z piasku kwarcowego lub tworzyw sztucznych soczewek surowych, „semi-finished blanks“ (półfabrykatów) lub szkieł okularowych z mocą optyczną. W tak zwanych szlifierniach z soczewek surowych lub półfabrykatów wykonywane są szkła okularowe z Państwa indywidualną korekcją. Optyk nie uczestniczy w tym procesie produkcyjnym, wykonuje go przemysł. Podobnie jak uszlachetnienie powierzchni, na przykład nanoszenie powłok antyrefleksyjnych lub utwardzających.

    W firmie Fielmann jest inaczej: w miejscowości Rathenow nad Hawelą, kolebce niemieckiej optyki okularowej, okulary produkowane są od 1801 roku. Tutaj firma Fielmann ma własne centrum produkcyjne i logistyczne. Pod jednym dachem wytwarzane są szkła mineralne i organiczne, a w szlifierniach sa one łączone zamówioną oprawką w jedne okulary.

    W naszych salonach otrzymają Państwo szkła wysokiej jakości i szkła jakości premium od wiodących producentów znanych marek, jak również szkła okularowe pochodzące z własnej produkcji firmy Fielmann. Zapraszamy do skorzystania z porady!

    Szkła okularowe: tworzywo sztuczne czy szkło?

    Optycy mówiąc o „szkłach” coraz rzadziej mają na myśli krzemian, czyli „szkło” mineralne! Prawie 90 procent wszystkich szkieł okularowych wytwarzanych jest obecnie z tworzyw sztucznych. Fachowcy z branży mówią o „organicznych szkłach okularowych”.

    Szkła okularowe z tworzyw sztucznych (organiczne szkła okularowe)

    Na początku procesu produkcyjnego organicznych szkieł okularowych wykorzystuje się „przepis na tworzywo sztuczne”: składniki tych syntetycznie wytwarzanych szkieł to specjalne tworzywa sztuczne, które razem z takimi dodatkami jak utwardzacze, stabilizatory i absorbenty promieniowania UV, tak jak „ciasto” „pieką się”, czego wynikiem jest pożądane tworzywo sztuczne. W czasie tego procesu katalizatory działają jak „proszek do pieczenia”.

    Płynna substancja podstawowa wlewana jest podobnie jak „masa ciasta” do odpowiedniej formy zaopatrzonej w pierścienie uszczelniające. By przyspieszyć chemiczne połączenie wszystkich składników – polimeryzację – napełniona forma zanurzana jest w kąpieli cieplnej lub poddawana silnemu promieniowaniu UV. Pod koniec tego procesu uzyskiwany jest półprodukt (semi-finished blank) lub gotowe szkło z mocą optyczną.

    Krzemianowe szkła okularowe (mineralne szkła okularowe)

    Szkło mineralne w przeważającej części składa się z piasku kwarcowego (ditlenku krzemu). W temperaturach od 1400°C do 1500°C piasek kwarcowy stapiany jest wraz z innymi składnikami w dużym piecu – piecu wannowym. Aby otrzymać przejrzyste i czyste szkło posiadające właściwości optyczne, do stopu należy dodać topniki i stabilizatory.

    Dodawanie środków klarująch zapobiega tworzeniu się pęcherzyków gazów. Płynne szkło rozżarzone do czerwoności przelewane jest do form w kształcie węża i dzielone na pojedyncze prasówki. Prasówki mają wygląd szklanego krążka hokejowego. Te surowe szkła okularowe nie posiadają jeszcze mocy optycznej – określa się je również mianem „krążka” lub „blank”.

    Uszlachetnianie krążków – indywidualnie, do Państwa okularów z salonu Fielmann

    W tak zwanych szlifierniach –  tak jak przy produkcji szkieł okularowych w firmie Fielmann w Rathenow – z krążków (blanks) lub półfabrykatów (semi-finished-blanks) wykonywane są optyczne szkła okularowe z Państwa indywidualną korekcją.

    W Rathenow specjalista ds. produkcji w firmie Fielmann wyszukuje w magazynie krążków odpowiednie soczewki surowe lub półfabrykaty (semi-finished-blanks). Soczewka surowa lub półfabrykat zostaje wyposażony w uchwyt do mocowania w maszynach do obróbki. Uchwyt ten przytwierdzany jest stopem metalu. Surowe szkło okularowe jest jeszcze matowe i nieoszlifowane. Półfabrykat jest już przezroczysty, nie posiada jednak jeszcze dokładnie takiej mocy optycznej, jaką mają mieć Państwa przyszłe okulary.

    Następnie surowa soczewka w wysokowydajnej frezarce przemienia się z zawrotną prędkością w szkło okularowe o odpowiedniej mocy korekcyjnej. Sterowana komputerowo frezarka nadaje szkłu jego ostateczną moc optyczną. Inne urządzenie frezujące wygładza powierzchnię. Następnie soczewka jest polerowana.

     

    Powłoki uszlachetniające oferowane przez firmę Fielmann

    Po tym, jak soczewka surowa uzyskała wartości optyczne, można przystąpić do pokrywania powierzchni powłokami uszlachetniającymi. Uciążliwe odblaski świetlne można na przykład zminimalizować dzięki powłoce antyrefleksyjnej. Powłoki utwardzające chronią szkła z tworzyw sztucznych przed zadrapaniami.

    Aby powłoki można było warstwowo nanieść na powierzchnię szkieł, umieszcza się je w czaszy – urządzeniu, które obejmuje do 200 pojedynczych szkieł okularowych, przypominającym trochę mini-ufo. Czasza wkładana jest do wysokopróżniowego urządzenia powlekającego, w którym szkła naparowywane są tlenkiem metalu, by w ten sposób nałożyć na przykład warstwę antyrefleksyjną. Taką metodą nakładane są na szkła również powłoki odporne na działanie wody, substancji olejowych i na zabrudzenia. Dodatkowo szkła można pokryć powłokami utwardzającymi, które chronią szkła przed zarysowaniami.

    Nurkujemy!

    Podczas kąpieli barwiącej szkła okularowe uzyskują dokładnie takie zabarwienie, na jakie zdecydowali się Państwo w drodze do własnych okularów. Im dłużej szkło przebywa w barwnym płynie, tym bardziej intensywny będzie odcień koloru.  

    Jeżeli są Państwo wrażliwi na światło, często może pomóc już delikatny odcień koloru. Może chcieliby Państwo posiadać szkła korekcyjne o bardziej naturalnym kolorze? Wówczas interesujące może być łagodne zabarwienie.

    Ponadto: w kąpieli barwiącej powstają również szkła do okularów przeciwsłonecznych. Jednak by skutecznie chronić przed szkodliwym promieniowaniem UV samo barwienie nie wystarczy.  Stopień zabarwienia nie ma nic wspólnego z filtrem UV – zabarwienie redukuje jedynie możliwość oślepienia promieniami świetlnymi. W celu ochrony przed promieniami UV wybiera się specjalne materiały na szkła okularowe lub nakłada się dodatkową powłokę ochronną – również na „zwykłe” szkła okularowe.

     

    Tylko najlepsi zdają egzamin! Kontrola jakości: Fielmann

    Końcowa kontrola jakości to efekt współpracy człowieka i maszyny. Pierwsza instancja kontrolna to urządzenie wykorzystujące najnowsze rozwiązania technologiczne. Wyszukuje błędy geometryczne i optyczne.

    Ta automatyczna kontrola szkieł testuje wszystkie ważne parametry szkła: średnicę, grubość środkową, położenie optycznego środka oraz moc optyczną. Teraz znowu czas na pracę manualną: każda soczewka osobno jest uważnie oglądana przez optyka w firmie Fielmann oraz badana i sprawdzana pod kątem obecności błędów materiałowych lub na powierzchni.

    Zapewnienie jakości w firmie Fielmann jest na dużo wyższym poziomie niż wymagają tego obowiązujące normy. Odpowiadamy za to udzielając długoletnich gwarancji!

    Gotowe do oprawienia!

    Szkła okularowe są gotowe do zamocowania w oprawce! W tym momencie rozpoczyna się klasyczna, rzemieślnicza praca optyka okularowego. Firma Fielmann jako jedyna jest odpowiedzialna za produkcję w zakresie, który wychodzi poza ten ostatni etap pracy. Wszystkie opisane wcześniej fazy wytwarzania szkieł okularowych zakłady optyczne pracujące w sposób tradycyjny powierzają przemysłowi – Fielmann tego nie robi!

    TO RÓWNIEŻ MOŻE PAŃSTWA ZAINTERESOWAĆ
    MODA, JAKOŚĆ I KORZYSTNE CENY. ŚWIADCZENIA FIRMY FIELMANN.
    Gwarancja satysfakcji

    W salonach Fielmann kupują Państwo bez ryzyka. Jeżeli nie będą Państwo zadowoleni z nowych okularów, mogą Państwo je wymienić lub oddać, a my zwrócimy cenę zakupu. W każdej chwili.


    Gwarancja zwrotu pieniędzy

    W salonach Fielmann kupują Państwo w korzystnych cenach, które gwarantujemy. Jeżeli w ciągu 6 tygodni od zakupu zobaczą Państwo takie same okulary oferowane gdzie indziej w bardziej korzystnej cenie, Fielmann przyjmie okulary z powrotem i zwróci cenę zakupu.


    Trzyletnia gwarancja

    W salonach Fielmann otrzymują Państwo sprawdzoną jakość. Wszystkie oprawy z Kolekcji Fielmann przeszły pomyślnie kontrolę użytkowania zgodnie z normą DIN EN ISO 12870.


    Zeichenfläche 4 user-loggedout user-loggedin Compass Rechnung Przelewy24 pobraniem PayPal Visa Mastercard dobirka