Świat szkieł: Fielmann

Optycy mówiąc o „szkłach” coraz rzadziej mają na myśli „szkło” mineralne! Obecnie większość szkieł okularowych wykonuje się z tworzywa sztucznego. Tylko dziesięć procent wszystkich szkieł okularowych produkuje się z mineralnego krzemianu – czyli z klasycznego szkła.

Pod względem zdolności optycznej szkła organiczne i szklane nie konkurują ze sobą. Mimo to szkła z tworzyw sztucznych – jak na przykład z popularnego materiału CR 39 – mają wiele zalet w porównaniu ze szkłami mineralnymi. Na pierwszy rzut oka widać, że są lżejsze! Dzięki specjalnym powłokom te i tak już odporne złamania szkła organiczne są dodatkowo utwardzane i dzięki temu chronione przed zadrapaniami.

Jedno szkło nie równa się drugiemu!

Niezależnie od tego, czy wybierzesz okulary jednoogniskowe, progresywne czy też inne – na drodze do własnych okularów możesz wybierać nie tylko między szkłami mineralnymi i organicznymi, lecz także spośród ponad dwudziestu różnych materiałów w ponad tysiącu różnych wersjach.

Te różnorodne materiały można uszlachetnić na rozmaite sposoby Istnieją powłoki uszlachetniające, które całkowicie lub częściowo eliminują odbijanie światła od szkieł okularowych. Powłoki utwardzające chronią przed zarysowaniami, inne z kolei chronią przed zabrudzeniem. Mówimy wówczas o efekcie lotosu, gdyż liście tej rośliny posiadają naturalną powłokę w rodzaju biologicznej powłoki teflonowej, dzięki której toczące się po liściu krople wody zbierają zanieczyszczenia. Przy takim efekcie chusteczka do czyszczenia okularów odpoczywa!

Powłoki pokrywające powierzchnię szkła okularowego