Prawidłowe utylizowanie soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe mają wiele zalet: są praktyczne, elastyczne, zapewniają swobodę ruchu i nieograniczoną widoczność. Jednak ich wadą jest to, że w przeciwieństwie do okularów po odpowiednim okresie użytkowania muszą zostać zutylizowane. Dobra wiadomość: wystarczy zwracać uwagę na kilka prostych rzeczy, aby zminimalizować zanieczyszczenie środowiska. Wyjaśniamy wszystko, co trzeba wiedzieć.


Czy tylko sporadycznie, czy każdego dnia, podczas pracy, sportu lub na wakacjach – praktyczne soczewki kontaktowe mają wiele zalet. Ale: nawet pomimo tego, że są bardzo niepozorne, te małe, pomocne każdego dnia przedmioty mogą stać się obciążeniem dla naszego środowiska, jeśli zostaną niewłaściwie zutylizowane.

Soczewki kontaktowe składają się głównie z tworzywa sztucznego i nie ulegają biodegradacji. Dlatego nie wolno ich wyrzucać do toalety czy umywalki, gdyż w ten sposób przedostaną się razem ze ściekami w postaci mikroplastiku do naszych wód gruntowych, a za pośrednictwem osadów ściekowych na nasze pola. A tym samym do łańcucha pokarmowego zwierząt i ludzi.

Dlatego szczególnie ważna jest prawidłowa utylizacja soczewek kontaktowych: z odpadami nienadającymi się do ponownego przetworzenia. Jeśli na opakowaniu znajduje się Zielony Punkt, opakowanie zewnętrzne (makulatura) i blistry na soczewki kontaktowe (odpady plastikowe) mogą być poddawane recyklingowi w dualnym systemie odpadów.