Od kreski do gotowego produktu! Produkcja opraw: Fielmann
Na samym początku okulary są zwykłą kreską narysowaną ołówkiem. Każda oprawa z kolekcji Fielmann – minimalistyczna czy bardzo ozdobna, klasyczna czy nowoczesna – powstała przy stole kreślarskim. Podobnie jak podczas projektowania awangardowych kreacji również podczas projektowania okularów pierwsza kreska jest najtrudniejsza.
Twórcy okularów w firmie Fielmann muszą przy całej artystycznej swobodzie uwzględnić możliwość wyprodukowania swoich pomysłów. Praca z ołówkiem i kredkami to nie dziecinna igraszka! Od klasycznego projektu powstałego w studiu projektowym firmy Fielmann – gdzie na blokach rysunkowych szkicowano już tysiące modnych oprawek – aż do ścianek prezentacyjnych i oświetlonych gablot w salonie Fielmann to daleka droga.
Zadziwi Państwa fakt, że wykonanie oprawy do okularów jest tak pracochłonnym procesem. Uzupełniają się w nim w najdrobniejszych nawet szczegółach artystyczna kreatywność, tradycyjne rzemiosło i niezwykle wydajna, nowoczesna technologia produkcji.
Zapraszamy do obejrzenia filmu o tworzeniu okularów – wystarczy jedno kliknięcie
Część 1: Od pomysłu do projektu oprawki
„Czy to może szylkret...?” Nie! Acetat.
Acetat oznacza (do)wolność kształtów i kolorów! Dzięki możliwościom połączeń fantazja projektantów okularów nie zna tutaj granic.
Od projektu do prototypu okularów!
Projektanci mody zachwycają się szlachetnymi materiałami, projektanci okularów płytą acetatu. Acetat to wszechstronnie wykorzystywany produkt naturalny, uzyskiwany z bawełny. Można go łatwo frezować, polerować i wytwarzać z niego wciąż nowe, modne oprawki. Wariacje kolorów i kształtów są nieograniczone: mieniące się, przebiegające warstwowo, matowe lub błyszczące. Ilość kolorów acetatu sprawia, że blaknie przy nich każda tęcza.
Aby naszkicowany projekt okularów przemienił się w prototyp, należy wykonać tak zwany odręczny wzór. W tym celu projektant okularów wyszukuje w magazynie monachijskiego warsztatu firmy Fielmann, produkującego wzorcowe modele, specjalnie wykonanych płytek z acetatu w kolorze odpowiadającym jego projektowi. Według uprzednio narysowanego projektu oprawa jest wycinana z płytki metodą frezowania, a także piłowana, obrabiana pilnikiem, szlifowana a następnie polerowana.
Przeniesienie kształtu z papieru na oprawkę okularową wymaga precyzyjnych, manualnych umiejętności i długoletniego doświadczenia. W firmie Fielmann każdy odręczny wzór krytycznym okiem ocenia Günther Fielmann i jego zespół ekspertów w zakresie mody. Tylko część wzorów po dokładnych kontrolach jakości ostatecznie trafia do produkcji.
Zapraszamy do obejrzenia filmu o produkcji opraw okularowych – wystarczy jedno kliknięcie
Część 2: Od prototypu do oprawki okularowej
Oprawki okularowe o sprawdzonej jakości!
W salonach Fielmann oferowane są wyłącznie oprawki o sprawdzonej jakości. Wszystkie oprawki z kolekcji Fielmann przeszły pomyślnie kontrolę użytkowania zgodnie z normą DIN EN ISO 12870, są światłotrwałe, odporne na korozję i w myśl rozporządzenia w sprawie towarów konsumpcyjnych nie wydzielają niklu. Dotyczy to bez wyjątku wszystkich kategorii cenowych. Za wysoką jakość naszych sprawdzonych okularów odpowiadamy udzielając długoletnich gwarancji.
Projekt staje się seryjny!
Gratulujemy! Wzór zdał wszystkie egzaminy! Model oprawki wędruje do produkcji seryjnej. Nowa oprawa została włączona do kolekcji Fielmann. Teraz pora na nowoczesne technologie. Z prototypu zostanie stworzony techniką laserową trójwymiarowy model okularów.
Wysokowydajne frezarki wycinają dokładny kształt ramki z bloczku acetatu. Mozolna, manualna praca, dzięki której powstał wzorzec, wykonywana jest teraz w przeważającej części przez nowoczesne maszyny w sposób automatyczny.
Acetat to fascynujące tworzywo. Ramka jest rozgrzewana w piecu podobnym do ponadwymiarowego „piekarnika” i dzięki temu uzyskuje swój kształt. Wysokie temperatury powodują, że Acetat można formować. Pod dużym ciśnieniem oprawka prasowana jest do momentu uzyskania ostatecznego kształtu. Wykonywane są również odpowiadające oprawce zauszniki. Aby były stabilne i jednocześnie elastyczne, metalowa wkładka wraz z przyspawaną już zawiaską wtłaczana jest do zausznika, co również odbywa się pod działaniem wysokich temperatur i ciśnienia. Druga część zawiaski umieszczana jest w ramce oprawki. Ten proces wymaga najwyższej precyzji: tylko wtedy, kiedy zawiaski na ramce i zausznikach dokładnie na siebie najdą, zausznik będzie mógł być idealnie przykręcony do ramki i do części oprawki.
Następnie wygładzane są ostre krawędzie matowej jeszcze ramki i zauszników. By acetat uzyskał blask i przezroczystość, w czasie wytwarzania okularów w firmie Fielmann wykorzystuje się od dawna sprawdzoną sztukę rzemieślniczą. Przez 70 godzin zauszniki i oprawka wirowane są w bębnie razem z drobnymi kawałkami drewna i pastą ścierną, by w ten sposób acetat wypolerować do połysku.
Na zakończenie procesu wykwalifikowani pracownicy firmy Fielmann zajmujący się składaniem okularów łączą zauszniki z ramką i jeszcze raz manualnie polerują delikatnie oprawkę na wysoki połysk.
Cały proces wytwarzania okularów w firmie Fielmann bazuje na precyzji i rzemieślniczych umiejętnościach. Nasi doświadczeni pracownicy kontrolują jakość każdej oprawki.
Zapraszamy do obejrzenia filmu o kontroli jakości opraw okularowych – wystarczy jedno kliknięcie
Kontrola jakości: Fielmann
Obowiązkowa staranność i kontrola gwarantują jakość! W firmie Fielmann wszystkie oprawki zanim zostaną dostarczone do salonów są dokładnie testowane. O wysokiej jakości oprawek świadczą długoletnie gwarancje, których udziela firma Fielmann.
Oprawki okularowe firmy Fielmann są stabilne odporne na złamania. W naszych laboratoriach w Rathenow wszystkie oprawki poddawane są skomplikowanym testom symulującym trzyletni okres użytkowania. Każda oprawka, każda zawiaska musi przy tym sprostać najwyższym obciążeniom. Sprawdzana jest przede wszystkim odporność na korozję materiałów, z których wykonane są okulary oraz trwałość koloru lakierów. Dopiero po zdaniu wszystkich testów, model oprawki otrzymuje trzyletnią gwarancję i zostaje włączony do kolekcji Fielmann.
Zanim oprawka zostanie zaprezentowana na ściance prezentacyjnej lub w witrynie salonu Fielmann, musi ona przebyć daleką drogę i wiele etapów produkcyjnych.
Okulary: Fielmann!