• moje konto
    • Okulary
    • Okulary przeciwsłoneczne
    • Soczewki kontaktowe
    • Porady
    • Terminy
    Znajdź salon Fielmann w Twojej okolicy
    Badanie ostrości wzroku autorefraktometrem
    O okularach

    Określenie ostrości wzroku (badanie wzroku)

    Krok 1: Pomiar wstępny (metoda obiektywna)

    Pierwszy krok na drodze do własnych okularów prowadzi w stronę autorefraktometru. Patrząc w to urządzenie – najpierw jednym, a potem drugim okiem – widzimy obraz, na przykład balon na uwięzi na końcu drogi.


    Najpierw obraz jest lekko zamazany, później bardzo wyraźny. Broda leży na podstawce, czoło opiera się na podpórce. Niczego nie muszą Państwo mówić, niczego robić – zdolność zbierająca Państwa oczu jest automatycznie mierzona promieniami podczerwieni. Uzyskany wynik dostarcza optykowi w salonie Fielmann pierwszych informacji na temat zdolności widzenia.

    W przypadku krótkowzroczności ognisko leży przed siatkówką, w przypadku dalekowzroczności za siatkówką. Gdy ognisko leży dokładnie na siatkówce, mamy do czynienia z miarowością. Pomiar siły łamiącej przy użyciu autorefraktometru trwa tylko kilka sekund. Jeżeli mają już Państwo okulary, optyk zmierzy również moce ich soczewek przy użyciu dioptromierza (frontofokometru). Wyniki pomiaru autorefraktometrem i moce korekcyjne dotychczasowych okularów stanowią podstawę do zasadniczego badania wzroku.

    Krok 2: Określenie ostrości wzroku (metoda subiektywna)

    Drugi krok na drodze do własnych okularów prowadzi do osobnego pomieszczenia, w którym znajduje się foropter. Przedtem optyk zada jeszcze kilka pytań:

    „Czy był(a) Pan(i) w ostatnim czasie u okulisty?“ Do tego pytania‑wskazówki w firmie Fielmann przywiązujemy dużą wagę. „Zalecamy regularne wizyty u lekarza okulisty”, podkreśla pan Frank Schmiedecke. Badanie wzroku u dzieci i młodzieży powinien zasadniczo przeprowadzać okulista. Określa on nie tylko ostrość wzroku, ale przede wszystkim odpowiednio wcześnie może rozpoznać i leczyć choroby oczu.

    „Czy przyjmuje Pan(i) jakieś lekarstwa?” Choroby tarczycy, cukrzyca lub niektóre lekarstwa, np. na wysokie ciśnienie mogą prowadzić do niestabilnej ostrości wzroku, co z kolei wypacza wynik badania wzroku. Inne choroby mogą również mieć wpływ na obniżenie zdolności widzenia. Informacje te są ważne dla badającego, ponieważ umożliwiają prawidłowe przeprowadzenie badania ostrości wzroku. Wady wzroku jak krótkowzroczność (myopia) lub dalekowzroczność (hyperopia) nie są powodem do zmartwień. Tak jak małe czy duże nosy, wady wzroku są jedynie optycznymi zjawiskami, spowodowanymi różnicami w budowie oka. Również starczowzroczność (presbiopię) oraz niezborność (astygmatyzm) można bez problemu skorygować z pomocą okularów.

    Wada wzroku nie jest chorobą

    Po zadaniu wprowadzających pytań optyk rozpoczyna badanie indywidualnej ostrości wzroku do dali. W salonach Fielmann ma on do dyspozycji najnowocześniejszą technologię w postaci foroptera.

    Dopiero teraz następują pytania, których klient oczekiwał podczas procedury ogólnie określanej „badaniem wzroku”: „Co Pan(i) rozpoznaje? Proszę przeczytać dolny rząd liczb.” W salonie Fielmann foropter to urządzenie techniczne najnowszej generacji. Wymiana szkieł o różnych mocach korekcyjnych odbywa się w ułamku sekundy. Optyk nie musi – tak jak w przypadku klasycznej oprawy probierczej – z boku wsuwać nowych szkieł.

    Tablica do badania ostrości wzroku

    „Proszę skoncentrować się na szóstce po prawej stronie na końcu dolnego rzędu – czy liczbę teraz lepiej widać...?” Pytania z dobrze przemyślanej listy kontrolnej wykluczają możliwość pojawienia się błędu wynikającego z nieporozumień podczas fazy pytanie-odpowiedź. Badanie przy foropterze trwa około 15 minut – po tym czasie wszystkie dane dotyczące widzenia w dali zostały określone.

    W przypadku osób w wieku powyżej 40. roku życia do kompletnego badania wzroku należy nie tylko samo określenie mocy korekcyjnych do dali, lecz oczywiście także do bliży. W tym celu zakładana jest oprawa probiercza. Dostaję do ręki próbkę tekstu, który muszę przeczytać na głos. Optyk zachęca mnie, aby podczas czytania przyjąć pozycję, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Dzięki temu wspólnie ustalamy, jaka wartość do bliży jest dla mnie idealna do czytania.

    Następnie wybierane jest właściwe szkło. Gdy wszystkie parametry zostały ustalone, optyk omawia ze mną wynik badania refrakcji, objaśnia, jaka jest moja ostrość wzroku (visus) i moce korekcyjne (w dioptriach), zapisuje wszystko na protokole z badania refrakcji i zaleca mi okulary progresywne.

    MODA, JAKOŚĆ I KORZYSTNE CENY. ŚWIADCZENIA FIRMY FIELMANN.
    Gwarancja satysfakcji

    W salonach Fielmann kupują Państwo bez ryzyka. Jeżeli nie będą Państwo zadowoleni z nowych okularów, mogą Państwo je wymienić lub oddać, a my zwrócimy cenę zakupu. W każdej chwili.


    Gwarancja zwrotu pieniędzy

    W salonach Fielmann kupują Państwo w korzystnych cenach, które gwarantujemy. Jeżeli w ciągu 6 tygodni od zakupu zobaczą Państwo takie same okulary oferowane gdzie indziej w bardziej korzystnej cenie, Fielmann przyjmie okulary z powrotem i zwróci cenę zakupu.


    Trzyletnia gwarancja

    W salonach Fielmann otrzymują Państwo sprawdzoną jakość. Wszystkie oprawy z Kolekcji Fielmann przeszły pomyślnie kontrolę użytkowania zgodnie z normą DIN EN ISO 12870.


    Zeichenfläche 4 user-loggedout user-loggedin Compass Rechnung Przelewy24 pobraniem PayPal Visa Mastercard dobirka