• moje konto
  • Okulary
  • Okulary przeciwsłoneczne
  • Soczewki kontaktowe
  • Porady
  • Usługi
  Znajdź salon Fielmann w Twojej okolicy
  Emmetropia - optyczny stan idealny
  Oko

  Emmetropia: sokole oko nie potrzebuje okularów!

  Okulista stwierdził u Państwa emmetropię (miarowość)? Gratulujemy! Państwa oczy są miarowe i jest to powód do radości.


  Okuliści i optycy używając tego fachowego, pochodzącego z języka greckiego pojęcia emmetropia (emmetros oznacza „w miarę”) chcą powiedzieć: nie są Państwu potrzebne okulary, by móc wyraźnie widzieć z bliskiej odległości jak również z daleka.

  Emmetropia, miarowość oka, to idealny stan optyczny, w porównaniu do którego mierzone są wady wzroku (ametropia) – jak na przykład krótkowzroczność (myopia), dalekowzroczność (hyperopia) i niezborność (astygmatyzm).

  Jeżeli oko jest miarowe, rogówka i soczewka oka podczas patrzenia w dal zbierają promienie świetlne tak, że skupiane są one dokładnie na siatkówce – bez żadnych pomocy optycznych. Tam promienie świetlne przekształcane są na bodźce elektryczne i przez nerw wzrokowy prowadzone dalej do mózgu. Dopiero tutaj powstaje obraz. W czasie patrzenia do bliży soczewka oka akomoduje. Dzięki temu możliwe jest ostre widzenie także w bliży.

  Przyjaciele, którzy wiedzą, jak dobry mają Państwo wzrok, nazywają Was „Sokolim Okiem”? Niestety, Państwa miarowemu oku daleko jeszcze do oka sokoła. Mają Państwo wprawdzie umiejętność ostrego odwzorowywania daleko położonych obiektów na siatkówce bez używania akomodacji, jednak ptak ten bez trudu rozpoznaje nawet najmniejsze obiekty z odległości ponad stu metrów.

  Dorosłe „sokole oko”, które jest miarowe, znajduje się statystycznie rzecz biorąc w mniejszości. Według badania dotyczącego okularów przeprowadzonego w 2011 roku przez Instytut Demoskopijny w Allensbach na zlecenie niemieckiego stowarzyszenia „Dobre Widzenie” ponad 40 milionów Niemców nosi okulary. To około dwóch trzecich wszystkich dorosłych obywateli Niemiec. Do tej liczby dochodzą również osoby, które wprawdzie nie noszą okularów, ale z pewnością by ich potrzebowały. Ten, kto jest ślepy jak kret i nie nosi okularów, stwarza zagrożenie dla siebie i innych. Zwłaszcza w ruchu drogowym!

  Nie trzeba się martwić; posiadanie wady wzroku oznacza, że oczy odbiegają jedynie od stanu idealnego. Tak jak niektórzy mają większe lub mniejsze nosy, tak samo gałka oczna może być dłuższa lub krótsza. Odstępstwo choćby o milimetr w długości gałki ocznej powoduje, że wada wzroku wynosi 3 dioptrie. Również siła łamiąca soczewki oka lub krzywizna rogówki nie u wszystkich ludzi są jednakowe. Drobne różnice w sile łamiącej mogą mieć znaczny wpływ na działanie układu optycznego narządu wzroku i prowadzić do niemiarowości oka. To jednak nic złego, ponieważ prawie każdą wadę wzroku można bez problemu skorygować z pomocą indywidualnie wykonanych okularów.

  MODA, JAKOŚĆ I KORZYSTNE CENY. ŚWIADCZENIA FIRMY FIELMANN.
  Bezpłatne badanie ostrości wzroku

  Kompetentni optycy określą Państwa ostrość widzenia korzystając z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych.




  Gwarancja satysfakcji

  W salonach Fielmann kupują Państwo bez ryzyka. Jeżeli nie będą Państwo zadowoleni z nowych okularów, mogą Państwo je wymienić lub oddać, a my zwrócimy cenę zakupu. W każdej chwili.


  Gwarancja zwrotu pieniędzy

  W salonach Fielmann kupują Państwo w korzystnych cenach, które gwarantujemy. Jeżeli w ciągu 6 tygodni od zakupu zobaczą Państwo takie same okulary oferowane gdzie indziej w bardziej korzystnej cenie, Fielmann przyjmie okulary z powrotem i zwróci cenę zakupu.


  Zeichenfläche 4 user-loggedout user-loggedin Compass Rechnung Przelewy24 pobraniem PayPal Visa Mastercard dobirka