„Czy to może szylkret...?” Nie! Acetat.

Obecnie okulary to coś więcej niż tylko dowód wyczucia stylu: to ozdoba twarzy! Dobrze zorientowane gwiazdy już dawno to odkryły: Demi Moore preferuje proste, czarne okulary w stylu oversize, a Lady Gaga zakładając ekscentryczne, małe dzieła sztuki dodaje wyrazu swoim prowokacyjnym występom.

Piłkarski trener Jürgen Klopp, ikona mody Karl Lagerfeld oraz supergwiazdy takie jak Meryl Streep, Anastacia i Nicole Kidmann noszą okulary z premedytacją! Najsławniejszą gwiazdą noszącą okulary jest jednak Sir Elton John. Jego obsesja na punkcie okularów jest legendarna, a słabość do nich stała się cechą rozpoznawczą tej sławnej gwiazdy muzyki pop. Posiada niezliczone pary okularów, zbiera je tak jak filatelista znaczki pocztowe.

Krzykliwe, dziwaczne i piękne, eleganckie, ekskluzywne i ekstrawaganckie: obecnie pod względem kształtów i kolorów okulary są tak samo zróżnicowane jak damskie buty czy torebki. Podkreślają wyjątkowość noszącej je osoby, są oznaką wyczucia mody i wyrazem stylu, indywidualnym dodatkiem i odpowiednim uzupełnieniem stylizacji.

A wszystko za sprawą acetatu (octanu celulozy). To właśnie materiały, z których wykonane są nowoczesne, wymarzone okulary, sprawiają, że projektanci okularów mogą puszczać wodze fantazji bez obawy o to, czy możliwe będzie wyprodukowanie ich projektów. Octan celulozy to fascynujący materiał do produkcji okularów. Można go frezować, polerować i wytwarzać z niego najmodniejsze oprawki o nieskończonych możliwościach kombinacji kolorów.

Dzięki zastosowaniu acetatu wszystko jest możliwe. Lekkość i komfort noszenia stały się dzięki temu materiałowi oczywistością. Okulary, które optycznie należą do „wagi ciężkiej”, jak robiące masywne wrażenie okulary nerdy, w żadnym razie nie leżą ciężko na nosie. Ten znamienny trend w modzie zawdzięcza przedstawicielowi „wagi piórkowej” acetatowi swoją lekkość.

Materiał podstawowy: z płytek acetatu powstają oprawki o wciąż nowych kombinacjach kolorów.

Octan celulozy (acetat) to naturalny produkt! Uzyskiwany jest z celulozy, organicznej substancji włóknistej. Materiałem wyjściowym do otrzymania octanu celulozy jest bawełna. Inaczej niż w przypadku przeróbki na tekstylia, droga bawełny do octanu celulozy jest dość skomplikowana. Bawełna przeznaczona do produkcji okularów jest suszona, mielona na proszek, następnie poddawana estryfikacji kwasem octowym, farbowana, uzyskuje wzór, a pod koniec procesu jest przetwarzana na płytki o stałej konsystencji. Z tych właśnie płytek octanu celulozy jest wycinana i poddawana frezowaniu opawa okularowa.

Acetat oznacza (do)wolność kształtów i kolorów! Dzięki możliwościom połączeń fantazja projektantów okularów nie zna tutaj granic. Wariacje kolorów i kształtów sprawiają, że blaknie przy nich każda tęcza. Mieniący się lub wielowarstwowy, w kontrastujących ze sobą kolorach, z połyskiem lub matowy, surowy i klarowny: acetat jako materiał na okulary ma nieskończone możliwości! Warstwy i stopniowe cieniowanie robią wrażenie przestrzennej głębi. Aby kreatorzy okularów mogli osiągnąć trójwymiarowe efekty, płytki acetatu nakładane są na siebie warstwami i łączone w jeden blok. Specjalista nazywa ten proces „spajaniem”. Klienci salonów Fielmann dzięki temu różnokolorowemu i wielowarstwowemu materiałowi mogą wybierać spośród wciąż nowych, modnych opraw okularowych.