Zielone oczy: pochodzenie, historia i ich znaczenie

W zielonych oczach zawsze było coś magicznego. Tylko około 2 procent światowej populacji ma ten niezwykły kolor oczu, co czyni je jeszcze bardziej wyjątkowymi. Jednak nie zawsze tak było. Z historycznego punktu widzenia ludzie o zielonych oczach często nie mieli łatwo. W tym artykule przyjrzymy się pochodzeniu zielonych oczu, ich ich genetycznym uwarunkowaniom i historycznemu znaczeniu, jakie mają zielone oczy.

Artykuł zrecenzowany przez Prof. Dr. med. Hans-Jürgen Grein

W skrócie

  • Zielony kolor oczu jest uważany za najrzadszy na świecie. Tylko około 2 procent światowej populacji ma zielone oczy.

  • Zielony kolor oczu jest spowodowany mutacją genetyczną w tęczówce.

  • Stężenie melaniny w zielonych oczach jest w średnim zakresie – oznacza to, że możliwe jest wiele różnych odcieni koloru, od jasnozielonego do ciemnozielonego.

  • Na przestrzeni dziejów osoby o zielonych oczach zawsze były uważane za mistyczne. Doprowadziło to do ich kultu, ale także do prześladowań.

  • Ze względu na rzadkie występowanie zielonych oczu, wciąż istnieje wiele mitów na ich temat.

Definicja i opis: co kryje się za zielonymi oczami

Zielone oczy są rzadkością na całym świecie. Występują w szerokiej gamie kolorów: zielono-brązowe i zielono-niebieskie są uważane za najczęściej spotykane warianty, szmaragdowozielone i zielono-szare są znacznie rzadsze. Czasami zielonym oczom towarzyszy nawet lekki żółty odcień.

Powodem tego jest stężenie melaniny w tęczówce: brązowe oczy powstają dzięki dużej ilości melaniny, a niebieskie oczy dzięki jej małej ilości. Zielone oczy są w tym przypadku dokładnie pośrodku – trochę więcej melaniny i oczy wydają się ciemniejsze, trochę mniej melaniny i wydają się one jaśniejsze. W związku z tym zielony kolor oczu jest szczególnie indywidualny i występuje na całym świecie w wielu różnych formach.

Różnice regionalne: jak powszechne są zielone oczy?

Ludzie z zielonymi oczami są prawdziwymi szczęściarzami: tylko 2 procent ludzi na całym świecie ma ten rzadki kolor oczu. Nawet niebieskie oczy, które są również uważane za rzadkie, są bardziej powszechne na całym świecie i występują u około 8-10 procent populacji.

Zielone oczy są szczególnie powszechne w Europie Północnej i Środkowej, przy czym szczególnie wyróżnia się Szkocja. Aż 29 procent tutejszej populacji ma zielone oczy – to imponująco wysoki odsetek, biorąc pod uwagę, że na całym świecie jest on znacznie niższy.

Dziedziczenie: genetyka zielonych oczu

Kolor oczu danej osoby jest przede wszystkim zdeterminowany przez geny – zwłaszcza te, które regulują produkcję i dystrybucję melaniny, pigmentu w tęczówce. Dwa geny odgrywają w tym kluczową rolę: OCA2 i HERC2. Mają one znaczący wpływ na ilość melaniny gromadzonej w tęczówce.

Zielone oczy powstają zwykle, gdy stężenie melaniny jest umiarkowane – tj. większe niż w przypadku oczu niebieskich, ale mniejsze niż w przypadku oczu brązowych. Skutkuje to szeroką gamą odcieni zieleni.

Oprócz predyspozycji genetycznych, czynniki fizyczne również wpływają na postrzeganie koloru oczu. Rozpraszanie Rayleigha odgrywa tutaj ważną rolę: światło krótkofalowe – szczególnie w niebieskim zakresie widmowym – jest rozpraszane przez bardzo drobne struktury tęczówki. Efekt ten jest szczególnie wyraźny w przypadku niebieskich oczu, ponieważ w przednich warstwach tęczówki nie ma prawie żadnej melaniny, która pochłaniałaby światło. W przypadku zielonych oczu umiarkowana ilość melaniny powoduje efekt rozproszenia. Połączenie selektywnego rozpraszania światła, częściowej absorpcji i odbicia powoduje, że postrzegamy tęczówkę jako zieloną.

W tym przypadku towarzyszy temu bardzo szczególny efekt: światło otoczenia, ubranie i makijaż mogą sprawić, że zielone oczy będą wyglądać inaczej, dzięki czemu ten kolor oczu jest uważany za niezwykle dynamiczny.

Zielone oczy są dominujące i często przekazywane kolejnym pokoleniom. Nie można jednak dokładnie przewidzieć, jaki kolor oczu będzie miało dziecko. Na przykład brązowe oczy są uważane za jeszcze bardziej dominujące, więc w przypadku, gdy jedno z rodziców ma zielone oczy, a drugie brązowe, dziecko prawdopodobnie będzie miało brązowe oczy. W porównaniu do niebieskich oczu, zielone oczy są jednak bardziej dominujące, więc w przypadku, gdy jedno z rodziców ma niebieskie oczy, a drugie zielone, dziecko prawdopodobnie będzie miało zielone oczy.

Techniki umożliwiające zmianę koloru oczu na zielony

W niektórych krajach zielone oczy są tak popularne, że ludzie dobrowolnie poddają się niebezpiecznym operacjom, aby zmienić kolor oczu. W szczególności w Brazylii implant tęczówki jest powszechną metodą zmiany koloru oczu. Kolorowy implant jest umieszczany przed tęczówką w celu zmiany jej koloru. Operacja ta wiąże się jednak z licznymi zagrożeniami i może prowadzić do poważnego uszkodzenia oka.

W przeciwieństwie do tego kolorowe soczewki kontaktowe są znacznie mniej szkodliwe i mogą być noszone w zależności od potrzeb. Są wyposażone w zielone pigmenty, nadające oku zielony połysk. Pod względem tolerancji w niczym nie ustępują zwykłym soczewkom kontaktowym z mocą korekcyjną.

Kulturowe i historyczne znaczenie zielonych oczu

Ludzie o zielonych oczach zawsze odgrywali ważną rolę w historii. W starożytnej cywilizacji zielone oczy były interpretowane jako symbol bóstw i kojarzone z nadprzyrodzonymi mocami. Zielone oczy były szczególnie czczone w starożytnym Egipcie: symbolizowały boga Ozyrysa, który często przedstawiany jest z zielonymi oczami i zieloną skórą. W związku z tym, że zielony kolor oczu był wtedy symbolem odrodzenia, ludzie o zielonych oczach posiadali w tym czasie bardzo szczególny status.

W starożytnym Rzymie zielone oczy były również uważane za oznakę piękna i bardzo pożądane. W tym przypadku mówiło się, że ludzie ci mają głęboki związek z naturą, więc często uważano ich za uzdrowicieli.

Jednak mistycyzm kryjący się za zielonymi oczami był również zgubą wielu ludzi. W średniowieczu kolor oczu był ściśle związany z czarami, więc wiele osób o zielonych oczach padło ofiarą średniowiecznych polowań na czarownice. Jednocześnie okres ten był pierwszym, któremu towarzyszyło głębokie zainteresowanie kolorami oczu i ich znaczeniem dla ludzi.

Wpływ koloru oczu na charakter

Nawet dziś istnieje wiele mitów dotyczących osób o zielonych oczach. Według badania przeprowadzonego przez University of Queensland, zielonoocy ludzie są często uważani za bardziej kreatywnych. Mówi się również, że są bardziej wytrzymali – lepiej radzą sobie z bólem i życiowymi tragediami, jak odkryli naukowcy z Uniwersytetu w Pittsburghu.

Ankieta internetowa z udziałem wielu uczestników, która była poświęcona różnym cechom charakteru w odniesieniu do koloru oczu, wykazała również, że ludzie o zielonych oczach są spokojniejsi i bardziej zrównoważeni oraz mniej podatni na wybuchy gniewu. Ponadto osoby o zielonych oczach wydają się cieszyć długotrwałymi związkami i dlatego są uważane za dobrych partnerów. Nie ma jeszcze ostatecznego dowodu na to, że kolor oczu ma wpływ na charakter.

Wyzwania i pielęgnacja zielonych oczu

Podobnie jak oczy niebieskie, oczy zielone są również uważane za szczególnie wrażliwe na światło. Choroby tylnej części oka, które są związane z ekspozycją na promieniowanie UV, występują częściej w przypadku takich kolorów oczu. Jednak nie zostało jeszcze ostatecznie wyjaśnione, czy odpowiedzialna jest za to zwiększona przepuszczalność tęczówki dla promieni UV, czy też zmniejszona pigmentacja siatkówki.

Nawet jeśli osoby o jasnych oczach mogą reagować bardziej wrażliwie na jasne światło, sam kolor oczu nie jest wskaźnikiem gorszej ostrości widzenia lub większego prawdopodobieństwa wad wzroku. Dotychczasowe badania nie były w stanie udowodnić, że osoby o ciemnych oczach widzą lepiej. W związku z tym nauka zakłada obecnie, że kolor oczu nie ma wpływu na jakość widzenia. Jednak niezależnie od koloru oczu mogą wystąpić choroby oczu lub wady wzroku, które powodują konieczność noszenia okularów lub soczewek kontaktowych.

Zielone oczy w popkulturze

Fascynacja zielonymi oczami miała duże znaczenie w historii i nadal odgrywa istotną rolę we współczesnej popkulturze. Istnieje więc wiele gwiazd i celebrytów, którzy są znani przede wszystkim ze swoich zielonych oczu – jedną z tych osób jest oczywiście Angelina Jolie, której zielone oczy stanowią podstawę jej charakterystycznego wyglądu. Adele chętnie akcentuje swoją muzyczną kreatywność za pomocą zielonych oczu, podobnie jak Rihanna, która potrafi je doskonale wyeksponować na zdjęciach.

Jednak u mężczyzn zielone oczy również sprawiają tajemnicze i mistyczne wrażenie. Aktor Kiefer Sutherland regularnie zachwyca swoimi zielono-niebieskimi oczami w filmach, podczas gdy Josh Henderson posiada nawet fascynującą heterochromię, która wiąże się z posiadaniem jednego niebieskiego i jednego zielonego oka.

Zielone oczy w królestwie zwierząt

Zielone oczy są nie tylko rzadkie i fascynujące u ludzi, ale są również uważane za rzadkość w królestwie zwierząt. Podobnie jak u ludzi, brązowe oczy dominują także u zwierząt – niebieskie oczy występują zaledwie u kilku gatunków i są niezwykle rzadkie. Zielone oczy w królestwie zwierząt są często wynikiem selektywnej hodowli. Wiele współczesnych kotów domowych ma zielone oczy, które mogą mieć odcień od jasnozielonego do ciemnoszmaragdowego. Jest to prawdopodobnie jeden z powodów, dla których koty są dziś nadal uważane za zwierzęta mistyczne.

Zielone oczy są jednak znacznie bardziej powszechne u gadów. Zwłaszcza węże i jaszczurki często mają zielony kolor oczu, ponieważ pozwala im to lepiej kamuflować się pośród zielonej roślinności. Zjawisko to jest zatem szczególnie powszechne u gatunków zwierząt, które żyją na drzewach lub krzewach – na przykład zielony pyton drzewny. Sytuacja jest bardzo podobna pod wodą: ryby, które żyją głównie pośród zielonych roślin wodnych, często mają zielony kolor oczu, aby optymalnie dostosować się do swojego siedliska.

U naczelnych, naszych najbliższych krewnych, istnieje bardzo niewiele gatunków z zielonymi oczami – ten kolor jest tak rzadki, jak u ludzi. Ważnym wyjątkiem jest kotawiec, który ma głównie brązowe oczy, ale wielokrotnie występują u niego osobniki z zielonymi oczami.

Często zadawane pytania na temat zielonych oczu

Dalsze przewodniki

Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje na temat wiedzy.

Brązowe oczy

Niebieskie oczy

Funkcje oka