Zdejmowanie soczewek kontaktowych w prosty i bezpieczny sposób
Soczewki kontaktowe oferuje większą swobodę ruchów, wyraźne widzenie i zazwyczaj bardziej precyzyjną korekcję wad wzorku niż okulary. Wiele osób odczuwa jednak strach związany użytkowaniem, np. z zakładaniem i zdejmowaniem soczewek kontaktowych.
W rzeczywistości zarówno Zakładanie soczewek kontaktowych, jak i zdejmowanie wymaga znajomości odpowiednich działań i odrobiny praktyki. Z upływem czasu użytkownicy soczewek przestają odczuwać dyskomfort związany z dotykaniem oka i zachowują spokój nawet wtedy, gdy zakładanie soczewek kontaktowych nie przynosi od razu oczekiwanych rezultatów.
W tym artykule znajdziesz instrukcje krok po kroku oraz film instruktażowy dotyczący korzystania z miękkich i twardych soczewek kontaktowych, dzięki czemu szybko stanie się to codzienną rutyną. Zamieszczamy także wskazówki dotyczące czyszczenia i pielęgnacji.
Poza tym nie ma powodów, aby obawiać się, że soczewki kontaktowe zsuną się za oko lub utkną – jest to anatomicznie niemożliwe.
Jak zdejmować soczewki kontaktowe – instrukcja krok po kroku
Soczewki jednodniowe oferują także najwyższy poziom higieny. Na koniec dnia można użyć tego rodzaju Łatwe utylizowanie soczewek kontaktowych, a następnego dnia rano sięgnąć po świeżą soczewkę. W tej instrukcji krok po kroku dowiesz się, jak łatwo zdjąć miękkie soczewki kontaktowe.
- Aby uniknąć zanieczyszczenia i infekcji oczu, należy zadbać o prawidłową higienę dłoni podczas korzystania z soczewek kontaktowych. Dlatego przed zdjęciem soczewek kontaktowych należy dokładnie umyć dłonie, a następnie osuszyć je czystym ręcznikiem. Upewnij się, że na dłoniach nie ma kłaczków i innych pozostałości, aby nie dostały się one do oczu.
- Aby wyjąć soczewkę kontaktową, należy najpierw środkowym palcem pociągnąć w dół dolną powiekę, patrząc w górę.
- W tym samym czasie drugą dłonią przytrzymaj górną powiekę lub lekko ją unieś.
- Używając palca wskazującego, delikatnie pociągnij soczewkę kontaktową w dół, z dala od źrenicy. W trakcie wykonywania tej czynności patrz w górę.
- Ściśnij nieco boki soczewki kciukiem i palcem wskazującym.
- Następnie wyjmij soczewkę kontaktową z oka i umieść ją na opuszce palca.
- Jeśli nadal będziesz używał tych soczewek kontaktowych, umieść je w specjalnym pojemniku. Soczewki jednodniowe należy wyrzucać do śmieci zmieszanych.
- Powtórz kroki podczas zdejmowania soczewki kontaktowej z drugiego oka. Po zdjęciu obu soczewek kontaktowych można usunąć ewentualny makijaż. W ten sposób soczewki nie będą zanieczyszczone pozostałościami makijażu.
Instrukcja zdejmowania twardych soczewek kontaktowych
Twarde, sztywne soczewki kontaktowe mają w przeciwieństwie do soczewek miękkich stabilny kształt i zwykle potrzeba więcej czasu, aby oko się do nich przyzwyczaiło. Są też mniejsze niż miękkie soczewki kontaktowe i unoszą się na filmie łzowym.
Soczewki twarde oferują doskonałą przepuszczalność tlenu i są opłacalnym wyborem, szczególnie jeśli mają służyć na stałe. Ponadto są bardziej trwałe: w zależności od sposobu ich użytkowania, mogą być przechowywane nawet przez dwa lata.
Jeśli chcesz wiedzieć, jaki rodzaj soczewek kontaktowych jest dla Ciebie odpowiedni, zapytaj o radę naszych doświadczonych specjalistów z firmy Fielmann. Tutaj możesz umówić Wizyta w salonie Fielmann w Twojej okolicy.
Jak widać z poniższej instrukcji krok po kroku, zdejmowanie twardych soczewek kontaktowych różni się od zdejmowania soczewek miękkich:
- Umyj dokładnie dłonie, a następnie dobrze je osusz. Należy zwrócić uwagę na to, by na palcach nie pozostały kłaczki i inne zabrudzenia.
- Trzymaj głowę nad płaską powierzchnią, na przykład dłonią, aby soczewka kontaktowa nie spadła na ziemię podczas jej zdejmowania.
- Naciśnij lekko palcem wskazującym na kącik oka, z którego chcesz usunąć soczewkę kontaktową i powoli wypchnij ją na zewnątrz.
- Nadal trzymaj zamkniętą powiekę i umieść powierzchnię (dłoni) tak, abyś mógł złapać wypadającą soczewkę.
- Po zdjęciu soczewki kontaktowej należy umieścić ją w specjalnym pojemniku. Zdezynfekuj i wyczyść je odpowiednim Produkt do pielęgnacji soczewek kontaktowych.
- Ten sam proces należy powtórzyć przy drugim oku.
Ewentualnie można też użyć tzw. przyssawki do soczewek kontaktowych lub przyssawki elastycznej. Higieniczny aplikator ułatwia zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych.
Po wyjęciu soczewek kontaktowych: prawidłowe czyszczenie soczewek kontaktowych
Jeśli nie używasz soczewek jednodniowych, ale tygodniowych, miesięcznych lub rocznych, higiena i pielęgnacja odgrywają ważną rolę. Od tego zależy między innymi to, jak długo korzystasz z soczewek i czy ich noszenie nie sprawia dyskomfortu. W celu uzyskania optymalnej tolerancji konieczne jest codzienne usuwanie z powierzchni soczewek kontaktowych osadów białkowych i bakterii oraz innych pozostałości.
Regularne zabiegi pielęgnacyjne obejmują nie tylko czyszczenie soczewek, ale także dezynfekcję oraz neutralizację nadtlenku wodoru zawartego w preparatach czyszczących. Można również stosować specjalne środki pielęgnacyjne, dzięki którym soczewki kontaktowe uwalniają do oka więcej wilgoci. Jak to zrobić, dowiesz się z naszego przewodnika Czyszczenie soczewek kontaktowych.
FAQ: najczęściej zadawane pytania na temat zdejmowania soczewek kontaktowych
W zależności od rodzaju i materiału, mogą być różne powody, dla których soczewki kontaktowe nie mogą zostać od razu zdjęte.
W przypadku miękkich soczewek kontaktowych możliwe jest, że są one za mało nawilżone i dlatego nie odklejają się dobrze od rogówki. W takim przypadku przed kolejną próbą może pomóc masaż powieki i zakroplenie oka specjalnym preparatem Krople nawilżające.
Soczewki stabilnokształtne mogą nie znajdować się centralnie na rogówce. W takim przypadku soczewka nie może zostać wyjęta w standardowy sposób. Przesuń delikatnie soczewkę z powrotem na miejsce. Należy jednak unikać masowania powieki, gdyż może to spowodować wewnętrzne otarcia. Następnie spróbuj ponownie wyjąć soczewkę kontaktową.
Podczas ręcznego zdejmowania soczewek kontaktowych należy zawsze używać opuszki palca, nigdy paznokcia.
Paznokcie mogą uszkodzić zarówno rogówkę, jak i soczewkę. Jeśli masz długie paznokcie lub nadal nie jesteś pewny co do zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych, możesz również użyć odpowiedniego Aplikator.
Najczęściej stosowaną metodą jest użycie tzw. przyssawki do soczewek kontaktowych (zwanej również przyssawką elastyczną). Wykonana jest z higienicznego silikonu i nadaje się szczególnie do zakładania i zdejmowania sztywnych soczewek kontaktowych. Zapobiega to z jednej strony ześlizgiwaniu się soczewki, a z drugiej dotykaniu oka palcem lub paznokciem.
Aby uniknąć infekcji oczu i innych dolegliwości, wyjmij soczewki kontaktowe przed pójściem spać. Jeśli jednak zdarzy Ci się zasnąć z soczewkami, nie ma powodu do zmartwień: po przebudzeniu zdejmij soczewki i umieść je w specjalnym pojemniku wraz z odpowiednim płynem dezynfekującym.
Istnieją również trwałe soczewki kontaktowe, które można nosić w sposób ciągły, czyli również w nocy, przez określony czas (na przykład do 30 dni).
Czy potrzebujesz pomocy przy zdejmowaniu soczewek kontaktowych? Firma Fielmann jest gotowa do pomocy!
Przy odrobinie wprawy zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych jest łatwe. Niemniej jednak często łatwiej jest, zwłaszcza na początku, zlecić profesjonaliście pokazanie poszczególnych etapów w salonie. Nasi eksperci w firmie Fielmann nie tylko pomogą wybrać odpowiednie dla Ciebie produkty, ale również chętnie wyjaśnią, jak bezpiecznie zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe. W tym celu umów wizytę w salonie Fielmann wTwojej okolicy.